КЕЛН, НОВОСТИ

Прослава Светогa Саве у Келну

У недељу 26. јануара 2020. године у храму Воздвижења Часног Крста у Келну служена је Света Литургија којом је началствовао протонамесник Младен Јањић уз саслужење протојереја-ставрофора Неђе Јањића. Литургијским сабрањем тог дана прослављен је први Архиепископ и просветитељ српски, Свети Сава. У току Свете Литургије сва присутна деца и велики број парохијана су се причестили. У наставку је обављено освећење славског колача и жита, које су ове године припремиле куме славе госпође Стоја Симић и Катарина Петковић. По благослову надлежних свештеника господин Велибор Вукшић је произнео Светосавску беседу .

Дечија позоришна секција парохије келнске припремила је за ову прилику кратку представу о лику и делу Светог Саве под називом, ,,Узми све што ти Бог пружа”. Светосавски програм употпуњен је бројним дечијим рециталима, а сва деца су награђена светосавским пакетићима. Овом приликом још једном је обзнањен парохијској заједници победник богојављенског пливања за часни крст, господин Душко Гријаковић, који је показао освојени часни крст и примио као награду Свето Писмо. Посебну пажњу свих присутних изазвали су дарови спортских клубова из отаџбине, Црвене Звезде и Партизана, парохији келнској и Православној омладинској заједници у Келну. Ова спортска удружења су, како је отац Младен саопштио, послала на дар спортске дресове потписане од стране свих играча, као подршку за досадашњи рад са омладином и дела милосрђа, која нису остала незапажена у отаџбини. Црквена управа је донела одлуку да се урамљени дресови поставе на аукцију, како би приложеним новцем могли бити финансирани следећи пројекти са децом и омладином у парохији келнској. Учешће у Светосавској академији овековечено је заједничком фотографијом свих учесника заједно са надлежним свештеницима, оцем Неђом и оцем Младеном.

У салама духовног центра била је припремљена трпеза љубави у виду светосавског ручка. Заједничарење је настављено до касних поподневих часова.