ЕСЕН, НОВОСТИ

Прослава Видовдана у Есену

У недељу 30. јуна 2024. године у цркви Светог првомученика и архиђакона Стефана у Есену, већ традиционално, прослављена је дечија слава Видовдан свечано, академијом под називом „Мали час историје“. Академију су припремила деца есенске парохије кроз различите наставне активности: на светим литургијама, на часовима веронауке, на дечијим радионицама, у оквиру проба Позориштанцета и КУД-а „Коло“ из Есена. Овогодишњи домаћин славе била је девојчица Софија Милосављевић са породицом. Свету литургију служио је протојереј-ставрофор Данило Радмиловић. Наком освећења празничних знамења, програм је отворила Ана Радмиловић песмом „Сузе Косова“ тако што је ушетала у цркву са свом децом парохије, која су се сва поклонила икони Светог Лазара. Маријана Поповић, редитељ свечане академије, поздравила је сву децу и све госте у цркви, беседила је о Косову.  У наставку програма Жељко Симић, један од родитеља, иначе тренер ветерана у КУД-у „Коло“ из Есена, држао је час историје о Шумарицама и беседио „Крваву бајку“ од Десанке Максимовић .Касније у току програма је господин Жељко беседио и „Косово поље“ српског академика и песника Матије Бећковића. У следећем делу видовданског часа историје наставили смо да причамо Лазару и његовој породици. Чувено Позориштанце „Свети Стефан“ из Есена, спремило позоришну представу „Мала историја Србије“. Малишани из Позориштанцета спремили су кратку представу о Оливери. Жељка Иванчевић инспирацију је пронашла у једној старој поучној и доброј емисији „Мала историја Србије“ у којој наши великани Милан Лане Гутовић и Власта Велисављевић говоре о историји нашег народа.  У наставку је девојчица Софија Милосављевић отпевала песму „Не дам“ , чији је текст написао Горан Витић. Хор Позориштанцета извео је премијерно нумеру „Лазарица“ са озбиљним дечијем оркестром који је предводио Драган Тошић. Свечану академију затварило је заједничко појање све деце заједно са Аном Радмиловић „Ој Косово Косово“. Деца су у рукама држала божуре, цвет који симболично асоцира на Космет. Свечаност у сали отворила је певачка група КУД-а „Коло“ из Есена са песмом „Домаћине добри гости дојдоше. Мала група фолкора се представила са својом кореграфијом. Домаћини славе заједно са Колом српских сестара на челу са Бранком Станковић, спремили су богату славску трпезу.