ESEN, NOVOSTI

Proslava Vidovdana u Esenu

U nedelju 30. juna 2024. godine u crkvi Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana u Esenu, već tradicionalno, proslavljena je dečija slava Vidovdan svečano, akademijom pod nazivom „Mali čas istorije“. Akademiju su pripremila deca esenske parohije kroz različite nastavne aktivnosti: na svetim liturgijama, na časovima veronauke, na dečijim radionicama, u okviru proba Pozorištanceta i KUD-a „Kolo“ iz Esena. Ovogodišnji domaćin slave bila je devojčica Sofija Milosavljević sa porodicom. Svetu liturgiju služio je protojerej-stavrofor Danilo Radmilović. Nakom osvećenja prazničnih znamenja, program je otvorila Ana Radmilović pesmom „Suze Kosova“ tako što je ušetala u crkvu sa svom decom parohije, koja su se sva poklonila ikoni Svetog Lazara. Marijana Popović, reditelj svečane akademije, pozdravila je svu decu i sve goste u crkvi, besedila je o Kosovu.  U nastavku programa Željko Simić, jedan od roditelja, inače trener veterana u KUD-u „Kolo“ iz Esena, držao je čas istorije o Šumaricama i besedio „Krvavu bajku“ od Desanke Maksimović .Kasnije u toku programa je gospodin Željko besedio i „Kosovo polje“ srpskog akademika i pesnika Matije Bećkovića. U sledećem delu vidovdanskog časa istorije nastavili smo da pričamo Lazaru i njegovoj porodici. Čuveno Pozorištance „Sveti Stefan“ iz Esena, spremilo pozorišnu predstavu „Mala istorija Srbije“. Mališani iz Pozorištanceta spremili su kratku predstavu o Oliveri. Željka Ivančević inspiraciju je pronašla u jednoj staroj poučnoj i dobroj emisiji „Mala istorija Srbije“ u kojoj naši velikani Milan Lane Gutović i Vlasta Velisavljević govore o istoriji našeg naroda.  U nastavku je devojčica Sofija Milosavljević otpevala pesmu „Ne dam“ , čiji je tekst napisao Goran Vitić. Hor Pozorištanceta izveo je premijerno numeru „Lazarica“ sa ozbiljnim dečijem orkestrom koji je predvodio Dragan Tošić. Svečanu akademiju zatvarilo je zajedničko pojanje sve dece zajedno sa Anom Radmilović „Oj Kosovo Kosovo“. Deca su u rukama držala božure, cvet koji simbolično asocira na Kosmet. Svečanost u sali otvorila je pevačka grupa KUD-a „Kolo“ iz Esena sa pesmom „Domaćine dobri gosti dojdoše. Mala grupa folkora se predstavila sa svojom koregrafijom. Domaćini slave zajedno sa Kolom srpskih sestara na čelu sa Brankom Stanković, spremili su bogatu slavsku trpezu.