ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Прослављен празник Светога великомученика Георгија – Крсна слава Епископа хумског

У петак 06. маја 2022. године у Диселдорфу, под окриљем радости празника Васкрсења Христовог, прослављен је спомен на Светога великомученика и победоносца Георгија, који је уједно крсна слава Његовог Преосвештенства Епископа хумског г. Јована. Свету Литургију служили су Епископ хумски г. Јован уз саслужење Епископа Диселдорфа и Немачке г. Григорија и свештенства Саборног храма Светога Саве. Беседу на Јеванђеље произнео је Владика хумски.

Беседа Епископа Јована:

Христос воскресе!

Нека вам је срећан и благословен овај период празновања светог и светлог Христовог васкрсења! Данас славимо спомен на Светог великомученика победоносца Георгија, једног од они светих који су обасјани светлошћу Христовог васкрсења. Они нису хтели да се одвоје од те светлости и из те љубави да иступе, те су радије прихватили да страдају, да положе свој живот, да га положе као залог васкрсења, вечног живота. Изабрали су радије да у овоземаљском животу пострадају, да би им Господ у вечности даровао васкрсење и вечни живот. Тим, драга браћо и сестре, што је Свети великомученик Георгије положио живот за Христа, он је посведочио данашње Јеванђеље, које је Господ Исус Христос изрекао Својим ученицима, апостолима и свим следбеницима, а то је да они који нису од овога света, које је Господ изабрао, и упутио на своју службу, они ће бити омражени, протеривани и страдаће од овога света. Када кажемо од овога света не мислимо да је тај свет измештен из овог света у коме ми живимо, него је тај свет из кога нас Господ избавља свет пропасти, смрти, трулежности, неправде, насиља, ратова, болести, корупције, сиромаштва, глади и свега оног што може да задеси људе на ово свету. За овај свет, из ког нас Господ избавља, карактеристична је самодовољност, затвореност у самога себе, захваљујући утемељености свога постојања у лажну свемоћ материјалних средстава, богатстава, војне и политичке моћи и сваке друге моћи на коју се људи сконцентришу као на неку врсту Божанства, што онда постаје идолополклонство. Свети Георгије који је био, у оно време, на високом официрском положају одбио је да се поклони таквом обожавању. Он се одрекао све те пролазне моћи и силе ради Христа који ће васкрснути и њега и целокупну творевину. Нека нам је срећан и благословен данашњи празник и нека би молитвама Светога великомученика Георгија засијала светлост Христовог васкрсења, његова људска храброст прожета божанском благодаћу да се роди и јача и у нама, да се определимо за Божанску истину која нас ослобађа од сваке врсте страха и немоћи, и наравно, од оног страха који ја за све нас најстрашнији и најпогубнији – а то је страх од смрти. Да Бог дâ да се данас сви у миру и љубави причестимо Светим и Животворним тајнама, да се нахранимо Господњом силом у светлости Његовог васкрсења и Његовом храброшћу да живимо одважно, људски и достојанствено са љубављу према другим људима и према целом свету. Нека вам је срећан празник и нек је свима који данас славе срећна и благословена слава на многа и блага лета.