VIKARNI EPISKOP JOVAN, DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Proslavljen praznik Svetoga velikomučenika Georgija – Krsna slava Episkopa humskog

U petak 06. maja 2022. godine u Diseldorfu, pod okriljem radosti praznika Vaskrsenja Hristovog, proslavljen je spomen na Svetoga velikomučenika i pobedonosca Georgija, koji je ujedno krsna slava Njegovog Preosveštenstva Episkopa humskog g. Jovana. Svetu Liturgiju služili su Episkop humski g. Jovan uz sasluženje Episkopa Diseldorfa i Nemačke g. Grigorija i sveštenstva Sabornog hrama Svetoga Save. Besedu na Jevanđelje proizneo je Vladika humski.

Beseda Episkopa Jovana:

Hristos voskrese!

Neka vam je srećan i blagosloven ovaj period praznovanja svetog i svetlog Hristovog vaskrsenja! Danas slavimo spomen na Svetog velikomučenika pobedonosca Georgija, jednog od oni svetih koji su obasjani svetlošću Hristovog vaskrsenja. Oni nisu hteli da se odvoje od te svetlosti i iz te ljubavi da istupe, te su radije prihvatili da stradaju, da polože svoj život, da ga polože kao zalog vaskrsenja, večnog života. Izabrali su radije da u ovozemaljskom životu postradaju, da bi im Gospod u večnosti darovao vaskrsenje i večni život. Tim, draga braćo i sestre, što je Sveti velikomučenik Georgije položio život za Hrista, on je posvedočio današnje Jevanđelje, koje je Gospod Isus Hristos izrekao Svojim učenicima, apostolima i svim sledbenicima, a to je da oni koji nisu od ovoga sveta, koje je Gospod izabrao, i uputio na svoju službu, oni će biti omraženi, proterivani i stradaće od ovoga sveta. Kada kažemo od ovoga sveta ne mislimo da je taj svet izmešten iz ovog sveta u kome mi živimo, nego je taj svet iz koga nas Gospod izbavlja svet propasti, smrti, truležnosti, nepravde, nasilja, ratova, bolesti, korupcije, siromaštva, gladi i svega onog što može da zadesi ljude na ovo svetu. Za ovaj svet, iz kog nas Gospod izbavlja, karakteristična je samodovoljnost, zatvorenost u samoga sebe, zahvaljujući utemeljenosti svoga postojanja u lažnu svemoć materijalnih sredstava, bogatstava, vojne i političke moći i svake druge moći na koju se ljudi skoncentrišu kao na neku vrstu Božanstva, što onda postaje idolopolklonstvo. Sveti Georgije koji je bio, u ono vreme, na visokom oficirskom položaju odbio je da se pokloni takvom obožavanju. On se odrekao sve te prolazne moći i sile radi Hrista koji će vaskrsnuti i njega i celokupnu tvorevinu. Neka nam je srećan i blagosloven današnji praznik i neka bi molitvama Svetoga velikomučenika Georgija zasijala svetlost Hristovog vaskrsenja, njegova ljudska hrabrost prožeta božanskom blagodaću da se rodi i jača i u nama, da se opredelimo za Božansku istinu koja nas oslobađa od svake vrste straha i nemoći, i naravno, od onog straha koji ja za sve nas najstrašniji i najpogubniji – a to je strah od smrti. Da Bog dâ da se danas svi u miru i ljubavi pričestimo Svetim i Životvornim tajnama, da se nahranimo Gospodnjom silom u svetlosti Njegovog vaskrsenja i Njegovom hrabrošću da živimo odvažno, ljudski i dostojanstveno sa ljubavlju prema drugim ljudima i prema celom svetu. Neka vam je srećan praznik i nek je svima koji danas slave srećna i blagoslovena slava na mnoga i blaga leta.