КЕЛН, НОВОСТИ

Прослављена слава капеле ,,Свети Арсеније Сремац“, Oмладинске заједнице Парохије келнске и додела ордена свештенику Неђи Јањићу

Прослава великог међу Светима, Арсенија Сремца, отпочела је служењем свечане празничне вечерње службе, у суботу 12.11.2022. у којој су учествовали драги гости, високопречасни свештеници и ђакони из отаџбине, и из наше Епархије, уз присуство верних.

У 22. Недељу по Педесетници, настављено је литургијско прослављање наше славе уз радост Васкрсења Христовог, које прослављамо сваке недеље, тако се сећајући онога што нам долази вечног царства Божијег, ка коме нас Св. Арсеније приводи.

Светом Литургијом началствовао је високопречасни протојереј-ставрофор Неђо Јањић, Архијерејски заменик и парох келнски, уз саслуживање високопречасних: протојереја-ставрофора Данила Радмиловића, Архијерејског намесника за Северну и Рајну Вестфалију, протојереја-ставрофора Слободана Радојчића из Сурчина, протојереја-ставрофора Арсенија Арсенијевића из Београда, и пречасних: протојереја Марка Мирковића из Чачка, протојереја Младена Јањића, пароха келнског, и ђакона Ненада Јовановића из Београда, уз молитвено присуство свештеника Трајчета Грозданова, пароха Македонске православне парохије у Келну и у присуству великог броја верног народа.

Прославу је нарочито улепшало и присуство делегације фондације „Вожд Ђорђе Стратимировић“ и Центра за развој Шајкашке, испред које је господин професор Иван Стратимировић уручио високо одликовање Орден “ Крст Вожда Ђорђа Стратимировића “ протојерју-ставрофору Неђи Јањићу, за изузетне доприносе у очувању Српске културе, националног идентитета, организације Српске заједнице у дијаспори и обављању свештеничке дужности, кроз дуги низ година.

Том приликом изговорене су беседе, поздрави и честитке које су само делимично успеле да опишу подвиг за који наш драги отац, пастир, прота, достојно прима и ово одликовање након што је већ одликован и од стране СПЦ високим одликовањима, што све укупно заслужује сваку част, похвалу и радост да имамо таквог свештеника кога сам Бог међу нама прославља за његово пожртвовање и труд.

Радост се са трпезе Господње наставила и на славску трпезу, која је послужена свим присутнима, на чему благодаримо Богу и свима који доприносе да се од славе до славе пројављујемо као заједница у којој је Христос на првом месту а затим и све остало на свом месту.

У парохијском дому где смо угостили драге госте и високе званице, приређен је програм који садржином, смислом и начином извођења можемо назвати правом духовном академијом.

Беседе, честитке, националне и народно црквене песме, оперске арије и гуслање довеле су атмосферу до потпуне победе љубави која је преиспунила срца свих присутних.

Хвала Богу на таквој благодати, хвала нашем Светом Арсенију на свему што је измолио од Господа за нас, па нас својим заступничким молитвама уједињује у љубави коју, њиме учени, са свима делимо.

Хвала свештенству и драгим гостима који су својим присуством и учешћем као бисери украсили венац славе наше капеле.

Хвала и свима онима који на било који начин учествују у животу наше заједнице у овом граду,где се на прави начин сведочи Српска култура, хришћанска врлина и братољубље.

Свештеник Младен Јањић