НОВОСТИ, ФРАНКФУРТ

Путем предака

Нашим одрастањем и сазријевањем ми спознајемо праве вриједности али није то баш увијек тако. Онда, када нас неко мало усмјери, уразуми и да снагу нашем бићу и оном што чучи у нама – онда се човјек мијења.

Тако и ми, који смо некада маштали да ходимо стопама наших предака, дошли смо до остварења те мисије, вољом Божијом и благословом нашег Епископа.

Долазак на Јонско море, мјесто гдје се спушта туга а уздиже љубав, отворио нам је прилику да се поклонимо и помолимо нашим прецима који су животе своје скончали на Крфу и острву Видо, гдје су мученички пострадали и оставили своје кости, те ради тога многи наши људи долазе у та мјеста на поклоњење.

Стихови пјесме Плава гробница од Милутина Бојића као да одзвањају кроз вијекове до наших дана:

Стојте, галије царске! Спутајте крме моћне!
Газите тихим ходом!
Опело гордо држим у доба језе ноћне
Над овом светом водом.
Ту на дну, где шкољке сан уморан хвата
И на мртве алге тресетница пада,
Лежи гробље храбрих, лежи брат до брата,
Прометеји наде, апостоли јада…

Послије обиласка Плаве гробнице кренули смо до цркве Светога Спиридона, који је заштитник острва Крф цјеливавши његове свете мошти.Такође, помолили смо се Светој Теодори царици.

Следећи циљ су Метеори. То су чудесни манастири који су грађени на високим стијенама.

Послије Метеора долазимо у Солун. Обилазимо Српско војно гробље на Зејтинлику.

Обиласком града Солуна посјетили смо и цркве Свете Теодоре Солунске и Светог Димитрија Чудотворца.

Циљ је био манастир Хиландар.

Доласком на пристаниште добили смо визе (диамонтирион) за улазак на Свету Гору.

Поред Хиландара обишли смо манастире Пантелејмон, Есвигмен и Кареју.

Сви чланови групе су се причестили у манастиру Хиландару и поклонили се Мајци Божијој Тројеручици, гробу Светог Симеона и многим другим светим моштима.

Група поклоника коју је предводио отац Неђељко Ђокић из Франкфурта од 24. до 29.маја 2023.г. захвална је манастиру Хиландару и братији на гостопримству и братској љубави.

На дан Цара Константина и мајке Јелене,
Франкфурт, 2023.г.