NOVOSTI, FRANKFURT

Putem predaka

Našim odrastanjem i sazrijevanjem mi spoznajemo prave vrijednosti ali nije to baš uvijek tako. Onda, kada nas neko malo usmjeri, urazumi i da snagu našem biću i onom što čuči u nama – onda se čovjek mijenja.

Tako i mi, koji smo nekada maštali da hodimo stopama naših predaka, došli smo do ostvarenja te misije, voljom Božijom i blagoslovom našeg Episkopa.

Dolazak na Jonsko more, mjesto gdje se spušta tuga a uzdiže ljubav, otvorio nam je priliku da se poklonimo i pomolimo našim precima koji su živote svoje skončali na Krfu i ostrvu Vido, gdje su mučenički postradali i ostavili svoje kosti, te radi toga mnogi naši ljudi dolaze u ta mjesta na poklonjenje.

Stihovi pjesme Plava grobnica od Milutina Bojića kao da odzvanjaju kroz vijekove do naših dana:

Stojte, galije carske! Sputajte krme moćne!
Gazite tihim hodom!
Opelo gordo držim u doba jeze noćne
Nad ovom svetom vodom.
Tu na dnu, gde školjke san umoran hvata
I na mrtve alge tresetnica pada,
Leži groblje hrabrih, leži brat do brata,
Prometeji nade, apostoli jada…

Poslije obilaska Plave grobnice krenuli smo do crkve Svetoga Spiridona, koji je zaštitnik ostrva Krf cjelivavši njegove svete mošti.Takođe, pomolili smo se Svetoj Teodori carici.

Sledeći cilj su Meteori. To su čudesni manastiri koji su građeni na visokim stijenama.

Poslije Meteora dolazimo u Solun. Obilazimo Srpsko vojno groblje na Zejtinliku.

Obilaskom grada Soluna posjetili smo i crkve Svete Teodore Solunske i Svetog Dimitrija Čudotvorca.

Cilj je bio manastir Hilandar.

Dolaskom na pristanište dobili smo vize (diamontirion) za ulazak na Svetu Goru.

Pored Hilandara obišli smo manastire Pantelejmon, Esvigmen i Kareju.

Svi članovi grupe su se pričestili u manastiru Hilandaru i poklonili se Majci Božijoj Trojeručici, grobu Svetog Simeona i mnogim drugim svetim moštima.

Grupa poklonika koju je predvodio otac Neđeljko Đokić iz Frankfurta od 24. do 29.maja 2023.g. zahvalna je manastiru Hilandaru i bratiji na gostoprimstvu i bratskoj ljubavi.

Na dan Cara Konstantina i majke Jelene,
Frankfurt, 2023.g.