KELN, NOVOSTI

Razgovor sveštenika Mladena Janjića i kardiohirurga dr Ilije Đorđevića

Crkvena opština Keln intenzivno prati razvoj situacije oko pandemije Korona virusa. Po mišljenju nadležnih institucija zdravstvena situacija u Nemačkoj se u ovom trenutku još uvek nalazi „pod kontrolom”, ali se po mišljenju svih stručnjaka očekuje rast inficiranih. Sa tim u vezi državne i društvene institucije u Nemačkoj su pokrenule niz mera, koje su mnogima velika nepoznanica i koje kod većine stvaraju određenu dozu panike, straha i nesigurnosti.

Sa tim u vezi starešina hrama Vozdviženja Časnog Krsta u Kelnu sveštenik Mladen Janjić je obavio telefonski razgovor sa članom Eparhijskog saveta Eparhije diseldorfske i nemačke i predsednikom Crkvenog odbora parohije kelnske Dr med. Ilijom Đorđevićem, koji radi na kardiohirurgiji Univerzitetske klinike u Kelnu i pokušao da sazna važne odgovore oko trenutne pandemije izazvane SARS-CoV-2 virusom.

Dr Đorđeviću, kakva su vaša trenutna iskustva oko Korona virusa i kakvo je stanje u vašoj bolnici?

Želeo bih prvenstveno da pozdravim sve članove naše parohijske zajednice i sve ljude u ovoj zemlji i da ih već u početku ohrabrim da čuvajući druge čuvaju i sebe. Potrebna je reakcija zajednice, koja se eto, već sprovodi u mnogim državama. Kriza izazvana virusom pod nazivom SARS-CoV-2 je jedna ozbiljna situacija koja zahteva apsolutnu odgovornost na svim poljima, na državnim, na društvenim, na crkvenim i na pojedinačnim. Činjenica je da se situacija oko Korona virusa u Evropi potcenila, smatrajući je dalekom u Kini. Slike, svedočenja, publikacije i statistike iz najkritičnijih delova u svetu nam govore da su trenutno najveći problemi za društvo nepripremljeni i preopterećeni zdravstveni sistemi. Zdravstvene ustanove u određenim delovima sveta gde se sada vodi teška borba, nisu bile pripremljene za toliki broj dodatno obolelih, pa imamo situacije u Italiji gde se pacijenti inficirani Korona virusom trijažiraju kako bi se pomoglo onima kojima se po medicinskim aspektima daje najviše mogućnosti za ozdravljenje. To govori da situacija u određenim bolnicama totalno izmiče kontroli. Za sada u Nemačkoj, pa tako i na Univerzitetskoj klinici u Kelnu se situacija još drži pod kontrolom ali pod određenim merama. Elektivne operacije su odložene i čitav svakodnevni sistem funkcionisanja je sveden na minimum kako bi se obezbedila potencijalna mesta za one u najkritičnijoj situaciji. Sve struke su u nekoj vrsti pripravnosti da u trenutku kada broj inficiranih i kritično obolelih raste, usmere sve snage na lečenje tih pacijenata, ne zapostavljajući naravno i druge pacijente kojih takođe ima. Mogu da potvrdim, da je trenunto taj broj još uvek pregledan ali očekujemo da kao jedna od najvećih zdravstvenih institucija u Nemačkoj budemo suočeni sa nama još nezamislivom situacijom i najpre molim Boga da grešim u svojoj proceni. 

Da li možete ukratko da navedete najbitnije činjenice oko Korona virusa? Koliko ljudi je obolelo? Koja grupa ljudi je najugroženija?

Trenutno (18.03.2020 godine u 15:15 časova) u Nemačkoj su registrovana 10.082 potvrđena slučaja SARS-CoV-2 infekcije. Po pokrajinama najviše ljudi se inficiralo u Severnoj Rajni Vestfaliji i u Bavarskoj. Po dinamici poslednjih dana očekuje se dalji rast inifciranih. Podatke svetske zdravstvene organizacije, nadležnih ministarstava zdravlja i infekcioloških instituta ukazuju na to da 80% inficiranih nemaju nikakve ili imaju samo blage simptome prehlade. Taj broj je sigurno još veći, jer se zna da mnogi koji uopšte nemaju simptome a inficrani su Korona virusom, nigde nisu ni registrovani. 10-15% posto obolelih imaju simptome koje su slični simptomima gripa poput visoke temperature, bola u grlu, glavobolje i slično. Specifično za Covid-19 oboljenje je suvi kašalj prouzrokovan infekcijom respiratornog trakta. U najtežem stadijumu, 5-10% obolelih, moraju biti hospitalizovani radi teškog zapaljenja pluća gde je potrebna intenzivna medicinska pomoć. Upravo taj broj pacijenata najviše zabrinjava zdravstvene ustanove, jer je infekciozitet SARS-CoV-2 virusa veliki a u ovom trenutku ne postoji antiviralni lek koji direktno ili indireknto može da se upotrebi protiv te vrste Korona virusa. Čitava terapija se svodi na simptomatsku terapiju i terapeutske koncepte iz lečenja infektivno prouzrokovane kardiocirkulatorne i pulmonalne depresije. Postoje eksperimentalni poduhvati sa antiviralnim sredstvima iz drugih oblasti infekciologije, koji za sada nisu pokazala određeni uspeh. 

Na vaše pitanje koja grupa ljudi je najugroženija mogu da odgovorim, da su po trenutnoj statistici najugroženiji bolesnici sa hroničnim bolestima srca i pluća i drugih organa. Takođe pacijenti sa dijabetesom, bolestima autoimunskog porekla i pacijenti sa umanjenim imunitetom, što kroz određene lekove, što kroz oboljenja iz oblasti hematoonkologije,spadaju takođe u tu grupu. Takođe se pokazalo da su ljudi u starijim godinama u najvećoj opasnosti, što ne znači da mlađi pacijenti nisu u opasnosti, samo što je stopa rizika dosta umanjena.

Kako vi gledate na mere smanjivanja socijalnih kontakata koje se sprovode u Nemačkoj? Šta preporučujute ljudima u vezi sa Korona virusom?

Kao prvo moram da napomenem da se trenutno nalazimo u situaciji koja je mnogima u Nemačkoj jedna velika nepoznanica i koja sama po sebi deluje kao ogromna zabrana slobode i stvara određeni strah egzistencijalne prirode. Znam da je svima nama teško palo da u vreme Časnoga posta nećemo imati mogućnosti prisustvovanja i učestvovanja u velikoposnim Bogosluženjima. Nedostajaće nam zajednica i ljubav koju međusobno svakodnevno delimo na nivou crkvene zajednice.

Ali po patofiziološkim aspektima, direktni međuljudski kontakt je jedan od glavnih faktora prenošenja Korona virusa. Pošto za sada ne postoji određeni antiviralni lek ili vakcina, jedina opcija, koja se sprovodila u istoriji u mnogim slučajevima izbijanja pandemije, je sistematsko i što striktnije ograničavanje ljudskih kontakata. Kao što sam već napomenuo, zdravstveni sistem nije spreman da se suoči sa tolikim brojem inficiranih. Da bi se izbegle katastrofalne posledice, uvođenje ovih mera iz aspekata brige o čitavom društvu su apsolutno potrebne i korisne. Apelujem na sve naše sugrađane, na svu našu braću i sestre, da se pridržavaju uputstava nadležnih organa grada, oblasti, pokrajina i države. Pored mnogih uputstava, koja su za sve važna, želim da izdvojim redovnu higijenu ruku i što manje kontakata lice-ruka. Iskreno molim da se sa najvećom odgovornošću prema svemu ophodimo, jer samo tako u ovom trenutku možemo rast infekcije da smanjimo i samim time da sprečimo medicinsku katastrofu. Molim svakog pojedinačno da, iako sve deluje prekomereno, ne podleže panici i odgovorno se ophodi prema čitavoj tematici. Nemojmo imati strah, imajmo odgovornost. Pokažimo svi zajedno brigu za društvo, brigu za zajednicu i brigu za bližnjega svog. Molite se za nas lekare i svo medicinsko osoblje, da se bilo gde na svetu hrabro suprotstavimo ovom “nevidljivom” protivniku.

Na kraju želim da se pridružim apelu nekolicine mojih kolega, koji glasi: ,,Mi smo tu za vas! A vi ostanite kući za nas!”. Ukrašavajte vaše domaće crkve u ovim trenucima najlepšim molitvama za spasenje svih nas.

Hvala dr Iliji Đorđeviću na odvojenom vremenu, za razgovor kao i na porukama i poukama našoj parohijskoj zajednici.

Dalje informacije i uputstva oko ličnog ophođenja možete naći preko sledećih stranica:

https://covid19.rs/ (srpski)

https://youtu.be/9tpEmib2Ioc

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus.html (nemacki)

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 (engleski)