ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Спасовданска литургија у Храму Светог Саве

У четвртак 25. маја 2023. године у заветном Спомен-храму Светог Саве на Врачару, са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, светом Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ диселдорфски и немачки г. Григорије.

Владики Григорију саслуживао је Његово Преосвештенство Епископ ремезијански г. Стефан викар Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија; као и игуман манастира Блишково Владислав Цветковић из епархије будимљанско-никшићке; умировљени протојереј-ставрофор Стојадин Павловић; протојереји: Ненад Јовановић, Драган Шовљански, Иван Штрбачки, Предраг Продић;
јереј Бранислав Кличковић; као и протођакон Младен Ковачевић и ћакон Александар Дебељак из епархије диселдорфске и немачке.

Прислуживали су чтечеви Милош Шарић и Милош Стаменковић.
Молитвено учешће у Светом евхаристијском сабрању узео је верни народ, уз појање појаца Храма Светог Саве.

Владика Григорије обратио се сабраном верном народу беседом:
„Данас славимо Вазнесење Господње, још једна победа Христа Спаситеља и још један израз Његове љубави и Његовог смирења. Најпре смо чули у апостолу како се узнео на небо. А два анђела су пришли апостолима и питали их зашто су збуњени. Онај који се узнесе доћи ће поново. И то је била прва реч утехе, а потом Еванђеље описује да је Бог постао човек у свему осим у греху. У том часу објављује им да му се дала свака власт на небу и на земљи и да ће им послати Духа Утешитеља. Он је Бог слободе и љубави, јер да Христос није отишао онда Дух неће моћи да дође и неће се моћи пројавити слобода у нашој вери, него би смо Га стално гледали и веровали, а Духа којег Нам је послао се прима слободом и вером љубави. Управо то нам поручује данашњи празник у коме се сећамо свега што је Христос учинио за нас али сећамо се да је отишао телом, а Духа који је послао управо нас је сабрао све овде у Храм.“ – истакао је владика Григорије у својој беседи.

Извор: https://hramsvetogsave.rs