ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, КЕЛН, НОВОСТИ

Сусрет породица и књижевно вече са Владиком Григоријем – Келн

30. априла 2023. године, у просторијама Црквене општине Келн, након вечерњег богослужења одржан је сусрет породица српско-немачког говорног подручја и свечана вечера. Овај сусрет приређена је за све наше парохијане из српско-немачких бракова из којих су многи брачници пришли нашој Светој православној цркви а који својом љубављу и трудом чине важан део наше заједнице, трудећи се да наша Црквена општина расте и окупља око себе све душе жедне истине, правде и љубави Божије.

Овом приликом приређен је и свечани програм промоције књиге на немачком језику чији је аутор наш Преосвећени Владика Григорије. У другом делу програма говорници су, цитирајући одабране делове књиге, испричали и пренели своја искуства живота у нашој црквеној заједници. И вечерње богослужење и програм у сали одржани су на немачком језику чиме је указана част нашој браћи и сестрама који нису савладали српски језик. Срца испуњена љубављу и поштовањем разумеју се и без знања језика а атмосфера свечане вечере је то потврдила.

У паузама између излагања чланова заједнице и нашег Владике, присутне је разгалило и виртуозно свирање маестра, композитора и аранжера господина Луке Милосављевића, диригента нашег обновљеног хора уз чије је маестрално свирање клавира, својом песмом учествовала и госпођица Јана Ранчић који заједно чине ансамбл Кадифа. Имали смо част да чујемо одабране старе српске композиције изведене на  врхунском нивоу, што су после сваке нумере срдачним аплаузима и овацијама поздравили сви присутни. Након официјелног програма, уз молитву и благослов Владике приступили смо вечери уз коју су послужена врхунска вина из наше отаџбине, која су додатно представила домаћински и трудољубиви наш српски род.

У атмосфери весеља и радости у Христу, што смо сви једни другима браћа и сестре иако смо из различитих култура и језика, и на овај начин посведочили смо речи Спаса нашега и Господа где су двоје или троје сабрани у име Моје и Ја сам са њима. Пријатни разговори, љубав која се прелива из срца у срце и што се више дели све је већа, дружење уз песму и богату трпезу настављено је до дубоко у ноћ, а сви који су били учесници ове дивне вечери отишли су својим домовима богатији за једно незаборавно искуство, које ће послужити као повод и за активније учествовање у богослужбеним и свим другим сабрањима наше заједнице, али и за даље трагање и учење из неисцрпних ризница наше Српске православне цркве и културе нашега богомспасаваног рода.

Управа ЦО у Келну