КЕЛН, НОВОСТИ

Сусрет Православне омладинске заједнице Немачке (Orthodoxer Jugendbund Deutschland) у Келну

Келн, 9. фебруар 2019.

На предлог председника православне омладинске заједнице у Немачкој, протонамесника Младена Јањића, у Келну 9.фебруара 2019.године, одржан је једнодневни скуп православне омладинске заједнице Немачке.

Програм је почео у храму Воздвижења Часног Крста, где су старешина храма протонамесник Младен Јањић и протојереј ставрофор Неђо Јањић, архијерејски намесник за Северну  Рајну и Вестфалију, дочекали учеснике овог скупа. После кратке интернет презентације о српској православној цркви, епархији диселдорфској и немачкој и Црквеној општини Келн, отац Младен је одржао предавање о Крсној слави и њеном значају за српски народ. Након теоријског дела приступило се молитвеном (практичном) освећењу славског знамења у част преноса моштију Св. Јована Златоустог који се тог дана прослављао.

После обављене молитве, обиласка и разгледања храма и параклиса сви учесницу су прешли у духовни центар келнске парохије где су припремљени доручак и послужење.

После доручка сви учесници су се упутили ка храму Св. Димитрија, Антиохијске Православне цркве. У храму се православној омладини, чији број је растао сваким сатом, обратио старешина храма високопречасни свештеник Абдаллах Јамал. Он је све присутне упознао са историјатом цркве, њиховом заједницом и активностима. Настављен је рад у групама на актуелне теме. Пред крај сабрања у антиохијској заједници представници присутних православних црква су на својим матерњим језицима, али и сви заједно на немачком, певали тропаре и славили Бога заблагодаривши на тај начин антиохијској заједници на гостопримству.

После срдачних поздрава омладинци (група од 80 људи) су кренули ка грчкој цркви посвећеној Светом Хериберту и Успењу Пресвете Богородице која се налази у самом центру града Келна на обали реке Рајне. У грчкој цркви обављена је молитва благосиљања хлебова (Артокласиа). Протојереј ставрофор Константин Мирон је поздравио учеснике и пожелио успешан рад њихове заједнице. У лепој и пријатној атмосфери сви су учествовали у трпези љубави коју је припремила грчка заједница.

После успешног и плодоносног дана на крају овог једнодневног сусрета приређен је свим учесницима обилазак келнске катедрале, коју је за ову прилику уприличио старешина келнске катедрале високопречасни Тобиас Хопманн.

У касним вечерњим сатима, овај диван сусрет православне омладине из Келна и околине у коме је учествовало 80 омладинаца (Грка, Бугара, Антиохијаца, Арамејаца, Руса, Румуна и Срба), приведен је крају. Сви су срдачно, поздрављајући једни друге,  кренули својим домовима са жељом да се сви опет сусретну на „Данима Православне Омладине“,  који ће се одржати у Гисену од 20. до 22. Септембра 2019 године.