АУДИО, КЕЛН, НОВОСТИ

Сусрет српско-немачко говорних породица у Парохији келнској

Келн, 18. новембра 2018.

Дана 18. новембра 2018. године у Цркви Воздвижења Часног Крста по први пут уприличен је сусрет српско-немачко говорних породица у парохији келнској.

Вечерње богослужење на српском и немачком језику богослужили су протојереј-ставрофор Неђо Јањић, парох келнски и протојереј Данило Радмиловић, парох диселдорфски. За певницом су појали Епископ диселдорфски и немачки господин Григорије, протонамесник Младен Јањић и појци при храму Воздвижења Часног Крста. У испуњеном храму присутнима се обратио пригодном беседом старешина храма отац Младен Јањић. У својој беседи, на немачком језику, он је нагласио значај оваквих сусрета који учвршћују љубав према ближњима, независно од језика, верске и националне опредељености.

Након кратког разгледања храма програм је настављен у просторијама духовног центра.  Успешном интернет презентацијом на немачком језику протонамесник Младен Јањић и Др. Илија Ђорђевић (члан Црквеног одбора) представили су основне елементе историје Српске православне цркве и Епархије диселдорфске и немачке, као и црквену општину Келн, њен досадашњи живот, рад и планове за будућност.

Том приликом уприличена је додела Светосавске Повеље Православног Богословског факултета Универзитета у Београду  госпођи Герлинде Бросседер, компанији ИМСС из Келна и протонамеснику Младен Јањићу за усрдну подршку научно-истраживачкој делатности и развоју института за систематско богословље Православног богословског факултета. Повељу је уручио , Његово Преосвештенство Епископ диселдорфски и немачки Григорије. Музичко-културним програмом на немачком и српском језику заокружен је званични део сусрета српско-немачких породица.

Вече је настављено узајамним упознавањем и дружењем уз  пријатне звукове традиционалне музике и специјалитете српске кухиње. У сусрету је учествовало 40 породица мешовитих бракова из  10 националних заједница.