ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ЕСЕН, НОВОСТИ

Света архијерејска Литургија на празник Света Три Јерарха – Есен

У суботу, 12. фебруара 2022. године на празник Света Три Јерарха, Његово Преосвештенство викарни Епископ хумски г. Јован служио је Свету архијерејску Литургију у храму Светога архиђакона Стефана у граду Есену. Уз молитвено учешће верног народа парохије, Епископу Јовану саслуживали су надлежни свештеник Душко Спасојевић и свештеник Јован Марић.

Одељак празничне беседе Владике Јована у прилогу вести:

Драга браћо и сестре, треба да се свагда сабирамо по угледу на Христа који је на сабрању са својим ученицима разделио хлеб као Своје Тело и заједничку чашу Своје Крви. Ми једемо од тога истога хлеба и пијемо из те исте чаше кушајући благодати и истину вечнога и блаженога живота у Васкрслом Христу. Нека је слава Господу који нас је сабрао и све створио ради обитавања истог у блаженом животу.

Празнике посвећене светитељима и великим догађајима празнујемо као неодвојиве догађаје истине будућега Царства Божијег и Христовог Васкрсења. Међу многим оцима и учитељима Цркве нарочито поштујемо Светога Јована Златоуста, Светога Василија Великога и Светога Григорија Богослова, чији заједнички спомен данас славимо. Празник Света Три Јерарха је настао у 11. веку како би се превазишао сукоб међу поштоваоцима који су били подељени у три табора, једни су за особу без премца сматрали Јована, други Василија а трећи пак Григорија. Наиме, једном епископу јавила су се у сну сва тројица уз објашњење да су они исти пред Господом и да истим устима у срцем сведоче једну Истину Царства Божијег.

Велики јерарси, као светила Цркве Христове, поред својих светих живота одликованих живом вером и добрим делима, оставили су нам широк опус књижевних радова из области богословља. Међу бројним делима најважније место заузимају литургијске молитве, молитве које смо и данас слушали и усрдно се молили. Садржај молитава великих јерараха говори нам о смислу постојања света и човека, а те исте молитве представљају глас који Црква као заједница упућује Богу Оцу, молећи се за освештање и спасење света и човека.