БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Света архијерејска Литургија на празник Светога Николе – Берлин

У уторак, 19. децембра 2023. године Његово Преосвештенство Епископ диселдорфски и њемачки г. Григорије, уз саслужење свештенства и вјерног народа, служио је Свету Литургију у Саборном берлинском храму.

Одјељак празничне бесједе Владике Григорија:

Драга браћо и сестре, свима вама који данас славите Светога Николу као своју крсну славу, нека је срећна слава и свима нама којим смо хришћани такође срећна слава. Свети Никола је био епископ у Мири Ликијској у Малој Азији, био је добар епископ. Оно што је било његово главно обиљежје његовог карактера јесте то да је био милостив. Вјероватно знате за ову приповијест. Једном приликом, као епископ Мире Ликијске, у вечерњим сатима ишао је кроз свој град. И у једној кући разговарале су три сестре, о томе како да спасу свога оца који је запао у дугове и сиромаштво. Двије од њих предложиле су да ће новац зарадити тако што ће продавати своје тијело. Чувши то, Свети Никола отишао је своме дому, узео злата колико је имао, ставио у неки завежљај и убацио кроз прозор њихове куће док оне нису биле ту… Када су то нашле, дјевојке су одустале од своје првобитне намјере и тек су много касније сазнале ко им је то дао. Ето, браћо и сестре, зашто данас постоји обичај да остављамо у чарапи дарове за дјецу на данашњи празник. На тај начин и ми се учимо како да будемо милосрдни као Свети Никола, јер милостиња и милосрђе могу да нас искупе од многих наших сагријешења, и могу да нас изведу пред Милостивога Бога да и Он нама буде Милостив. Амин, Боже, да на данашњи дан научимо то од овога великог Светитеља.