NOVOSTI, OSNABRIK

Sveta Liturgija i pomen u Osnabriku

Crkvena opština Osnabrik je u nedelju 06. decembra 2020. godine molitveno obeležila godišnjicu bombardovanja logora OFLAG 6C, u kome je bilo zatočeno oko 5.000 oficira Kraljevine Jugoslavije. Na taj dan (1944) britanska avijacija je brutalno bombardovala logor, kada je poginulo 116 oficira, dok je 112 teško ranjeno, a koji su posle kraćeg vremena podlegli ranama tog suludog i bezumnog čina. Sećanje na taj tragični dan, počeo je Svetom Liturgijom, koju je služio nadležni paroh  uz milozvučno odgovaranje crkvenog hora. Tom prilikom je obavljen i pomen, blažene uspomene Patrijarhu Irineju i Mitropolitu Amfilohiju, kome se navršilo četrdeset dana od upokojenja.

Potom smo posetili obližnje Spomen vojničko groblje, upalili sveće i obavili pomen za pokoj duša mučenika osnabričkih.  Sa posebnim osećanjem smo iščitavali epitaf, ispisan na velikom kamenom krstu, koji glasi:

„PUTNIČE,
KAD STANEŠ KRAJ KOSTIJU OVI,