НОВОСТИ, ФРАНКФУРТ

Света Литургија на недјељу Мироносица – Франкфурт

У недјељу Мироносица, 3. маја 2020. у Франкфурту је служена Света Литургија у присуству вјерног народа. Сви присутни на светом богослужењу строго су се придржавали правила покрајинских власти која се тичу превентивне заштите у циљу спречавања ширења могуће заразе. И поред отежаних услова и строгих правила, вјерници су уз љубав, вјеру, солидарност заједно принијели своје молитве Господу.

Бесједу високопречасног протојереја-ставрофора Симона Туркића достављамо читаоцима у прилогу:

У име Оца и Сина и Светога Духа,

драга браћо и сестре

устадосмо и ми сви вјерни Васкрсломе Исусу Христу, Господу нашем, и овога недјељног јутра и са узбуђењем и радошћу похитасмо храму. Многи су устали прије зоре и са устрепталим срцем чекали да крену ка Господу. Одавно није било службе. Одавно нисмо били на мјесту Васкрсења и нисмо били заједно да славимо Васкрс! Срдачно Вам свима кличе зато Црква: Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!  Добро дошли драги парохијани! Радујемо Вам се! Све вријеме молили смо се да будете здрави и благословени!

Жене мироносице су биле храбрије од свих мушкараца. Биле су под крстом, и биле су оне које су пораниле у недјељу на гроб Господњи. Њима кличе Бијели анђео Господњи: Васкрсе Господ! Не тражите Га у гробу! Оне су трчале да апостолима саопште васкрсења да је дан наступио. Радујте се људи! И заиста, жене мироносице су и данас срчаније од мушких глава! Жене и мајке наше, које су пригрлиле Христа Васкрслог, су нас запитале вјерном љубављу према Васкрслом Господу. И како год, и било гдје, и било када, какве год околности биле, и у каквом год положају били, ми се радујемо Васкрсу. Свака недјеља је Васкрс, и лијепо су Руси назвали недјељу – Воскресеније, јер недјеља јесте Васкрс. И зато је недјеља – Васкрс, замјенила суботу. Јер Васкрс је ради човјека и  човјек ради Васкрса.

Лутали смо као „изабрани народ“ „земљом безводном“ око четрдесет дана и ми, вјерни у Франкфурту. Служили смо службе без вас и осјећали тегобу јер смо слаби а опет и радовали се јер је Побједник Господ увијек са нама. И ево дочекасмо да данас, у недјељу Мироносица али и на дан када прослављамо Светог Николаја Жичког кренемо са богослужењима.

Сва правила што су надлежне институције ове земље одредиле поштоваћемо строго. Јер ништа лоше нема у превентиви. Да се чувамо. И изнад свега да нам је стало да будете здрави и радосни, Богом благословени. Зато ћемо, док не буде другачије, замолити све Вас, драга браћо и сестре да сви заједно поштујемо одређена правила са којима сте упознати од стране наших редара.

Нема потребе ни за каквим „јуначењем“ и пркосом. Молимо Вас да будемо сви једнодушни, како у исповједању вјере, тако и у послушању нашој Светој Мајци Цркви.

Преносимо Вам свима благослов и поздраве нашег духовног оца владике Григорија, који нас је позивао више пута и распитивао се за здравље својих епархиота.

Божији благослов нека буде са свима Вама!

Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!