DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Sveta tajna miropomazanja u Diseldorfu

Na Veliku sredu, 12. aprila 2023. godine, Svetu tajnu miropomazanja u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Njemačke g. Grigorije, uz sasluženje šestorice sveštenika: protojereja-stavrofora Danila Radmilovića, protojereja Nebojše Rakića, protojereja Danila Dangubića, protojereja Mladena Janjića, protojereja Dragana Čolakovića i jereja Aleksandra Sekulića.

Besjeda Vladike Grigorija:

Draga braćo i sestre, na današnji sveti dan u vrijeme Hristovo, jedna žena grešnica dolazi i na Hristove noge izliva Sveto miro, opravši i svojom kosom obrisavši Njegove noge. Ta žena je bila grešnica i On joj je oprostio, a ona je poslije postala sveta žena. Ove molitve koje smo večeras čitali nam u stvari govore o tome da mi uvijek griješimo kao ljudi, kao slaba bića. Ove molitve nas opominju o našim nedostacima i nemoćima. A iz toga, nažalost, proizilaze samo slabosti i bolesti. Ali onda kada se pokajemo, mi se ponovo vraćamo u cjelovitost sopstvenog bića, naši djelovi koji su otpali se ponovo spajaju u jedno tijelo. Dakle, svaka Sveta tajna, i pričešće, i jeleosvećenje, i miropomazanje, i krštenje i sve ostale, sve nas one vraćaju iz smrti u život. Zato je u svemu tome važna vjera i zato ćemo večeras nas sedam sveštenika da sve vas ovdje prisutne miropomažemo na iscjeljenje duše i tijelâ. Hvala vama, draga braćo i sestre, što ste došli na ovu divnu molitvu da se molite sa svima nama, jer smo svi mi bolesni budući da smo svi griješni, ali svi mi želimo da budemo zdravi, ali ono što je najvažnije, naš Bog to želi, On Koji je postao jedan od nas, unizivši Se i prihvativši ljudsko tijelo i zato nas samo On može iscjeliti.