ЕСЕН, НОВОСТИ

Светосавска академија под називом „Шаљемо љубав“ – Есен

У есенској парохији се лепо ради са децом. Одмалена се деца уче и да се крсте и да причају и пишу на српском језику као и да певају и играју и поштују своје корене и традицију. Традиционално Свети Сава окупи сву децу есенске парохије и околине и они поносни покажу све шта су у претходној години научили и поклоне се сви заједно Светом Сави.

Свети Сава је српско неизмерно добро и велики дар Бога Живога, роду нашем. Духовни отац свих Срба, јер нас у цркви Христовој свагда изнова рађа и препорађа. Све Србе, становнике отаџбине земаљске преображава у становнике Царства небеског, ма где год они били, а он као владар у оба света, поверена му од Бога на чување и надгледа оба и све Србе.

На дан одржавања академије, 10. фебруара 2024. године, после празничног богослужења (богослужили су отац Данило Радмиловић и отац Душко Спасојевић) и  беседе оца Данила Радмиловића, старешине храма, освештана су празнична знамења. Кум овогодишње славе био је господин Никола Арсић из Менхенгладбаха са својом породицом, који је поред богато припремљене празничне трпезе даривао пакетиће свој деци есенске парохије.

Програм је назван „Шаљемо љубав“ и отворен је дечијом Здравицом „Све што расте хтело би да расте“ на оба језика, као порука и молебан за оздрављење оболелог другара Луку Баришића. Лука је један од нас. Он је био такмичар у обе екипе КУД-а „Коло“ из Есена, које су обе прошле године освојиле прво место на такмичењима немачког фолкора. За жељом да се Лука што пре опорави и поново заигра, шаљемо љубав и пуштен је снимак дечијег ансамбла са такмичења у Дуисбургу. Са поруком: Лука једва чекамо да се вратиш и да поново заиграш.

У наставку су деца Позориштанцета извела једну позоришу представу. Главни глумци у представи су били Софија Милосављевић, Дуња и Данило Наумовски.

То је одломак из драме „Јастук гроба мог“, која говори о Доситеју Обрадовићу. Радња се дешава у Трсту 1808. године, у српској породици Теодоровић. Током Доситејеве посете тој породици, родиле су се симпатије између Доситеја и Софије, ћерке из те угледне породице.

Доситеј Обрадовић је био српски просветитељ и реформатор. Пуно је путовао, говорио многе језике, био је и први министар и Карађорђев лични саветник и секретар.

Последње године свог живота провео је у Трсту, где је изграђена српска црква и школа,  и где је живело много српских породица. Одатле је помагао устанике и скупљао новчане прилоге за њих.

За време док се сцена монтирала пуштен је снимак Божићне песме „Небесни град“ у извођењу Позориштанцета.

Док се сцена склањала пуштен је снимак овогодишњег пројекта Позориштанцета са дечије смотре из Хилдена.

У духу Светосавља беседио је “Косово поље“, Матије Бећковића и Жељко Симић, тренер ветерана, велики хуманитарац, отац и деда.

У току академије приказан је прилог о болесној девојчици Ирини из Србије, за коју је есенска парохија и Коло српских сестара на челу са госпођом Бранком Станковић на Видовдан претходне године, започела акцију скупљања новчаних средстава.

У есенској парохији ради се озбиљно са децом свих узраста.

Пуно њих је беседило Светом Сави у току академије.

У позадини дечије беседе приказана је презентација о Светом Сави богата фотографијама са Свете Горе али и са фотографијама деце есенске парохије.

Певачке група КУД-а „Коло“ из Есена, представиле су се песмама:

— „Да сам извор вода ладна“

–„Домаћине добри гости ти дојдоше“

–„О јаворе зелен боре“

Деца есенске парохије која похађају наставу веронауке у класи оца Данила спремила су један скромни позоришни комад посвећен Светом Сави под називом „Свети Сава и голубице“. Ова се представа традиционално игра у Есену од 2017. године и у њеним извођењима учествовало је до сада око 120 деце. Обично најмлађи чланови који расту овде, уче прве српске речи баш уз ову представу.

Званични део Светосавске академије завршен је „Завештањем Стефана Немање о црквама“

Позвана су сва деца да дођу у Српску православну цркву у Есену. Ту они могу да науче да се моле, да пишу, да читају ћирилицу, да певају да играју и да глуме.

Пре поделе пакетића, парохија је успела да изненади оца Данила скривеном припремом јубилеја „25 година службе“ уз презентацију са сликама и најважнијим догађајима из његовог живота. Уз појање целе цркве„На многаја љета“ уручена му је велика торта и скромни поклони.

На богатом животном путу, кроз многе градове: Дортмунд, Пожешки Брестовац, Београд, Келн, Бон, Дизелдорф, отац Данило стигао је баш у Есен. Иако није тако дуго старешина храма есенске парохије, он је успео да покупи симпатије многих у парохији.

После поделе пакетића послужена је богата трпеза у црквеној сали, где је наступио и најмлађи ансамбл КУД-а „Коло“ из Есена.

Било је то једно лепо и дирљиво вече, пуно емоција под окриљем Светосавља. Као што нас и Свети Сава учи, треба да се сећамо увек нама битних људи и догађаја, да причамо о Светом Сави, Доситеју Обрадовићу и Косову увек, баш као што су деца из Есена урадила. Да се сви заједно молимо за оне који нам недостају, да Лука оздрави, да Ирина прохода, да славимо јубилеје и да се радујемо и плачемо заједно, јер та црква у Есену је кућа свих нас овде, то је она Србија коју ми овде имамо.

На многаја љета!

Маријана Ерић – Поповић
Координатор за рад са омладином у парохији есенској

Снимци КУД-а и Позориштанцета: