BERLIN, NOVOSTI

Svetosavska narodna proslava u Berlinu

Već tradicionalno, preko dvadeset godina, završni deo Svetosavske nedelje u Berlinu, činila je svetosavska narodna proslava, koja se obeležava u subotu posle Sv. Save (ove godine 01. februara). U prostoru iznajmljene sale to veče se okupilo oko 1000 ljudi.

Ove godine svojim prisustvom, ovu proslavu je uveličao Njegovo Preosveštenstvo episkop Dizeldorfa i Nemačke G. Grigorije, koji je uz sasluženje berlinskih paroha osveštao Slavska obeležja i veoma lepim pozdravom i rečima oduševio sve prisutne u sali.

Posle blagosiljanja slavskih obilježja protojerej Veljko Gačić pozdravio je prisutne zvanice:  Gospođu Milicu Todorović, konzula Rep. Srbije u Berlinu sa njenim saradnicima, G. Predraga Đokića, ministra savetnika u ambasadi B i H u Berlinu, kao i predstavnike drugih pravoslavnih zajednica u Berlinu.

Program proslave svojim umećem, pesmom i igrom obogatili su 130 igrača berlinskih folklornih grupa: „Dunav – Kolo-kolo“, „Nemačko-srpska zajednica“ i „Zlatni opanak“.

Posle nastupa folklornih grupa svi su ostali u mirnom, razdraganom i veselom saborovanju uz muziku i pesmu, do kasno u noć.

Veliku blagodarnost za organizovanje ovogodišnje Svetosavske nedelje dugujemo ovogodišnjim kumovima: Blagojević Slađanu, Blagojević Denius, Bokun Mirkou, Grbavčević Sveti, Dulović Verici, Karsten Andriji, Malinić Iliji, Malinić Ljubanu, Marčetić Željku, Milinković Saši, Petrović Ružici, Poljić Ljubinki, Prodanović Darku, Ristović Aleksandaru, Smek Tihomiru, Spajić Vukosavi, Stepanovski Aci, Stjepanović Predragu, Trivić Dani i Čegar Goranu, sa njihovim čestitim porodicama.