NOVOSTI, HAMBURG

Svetosavski praznik u Hamburgu

U nedelju 32. po Duhovima, Crkvena opština Hamburg proslavila je Sv. Savu, prvog srpskog Arhiepiskopa. Sveštenici hamburške parohije služili su dve sv. liturgije uz prisustvo mnoštva dece i vernog naroda. Posle svetih liturgija, deca iz srpske dopunske škole J. J. Zmaj recitovala su u čast prvog srpskog Arhiepiskopa,  a Školski odbor i Crkvena opština odužili su im se prigodnim poklonima. Otac Aleksa Milinković proizneo je besedu povodom praznika Sv. Save, naglasivši nemerljiva blaga koja je Sv. Sava doneo srpskom narodu iz Svete zemlje na dar, a koja i danas krase i ulepšavaju najlepše srpske manastire Hilandar, Studenicu i Žiču. 
 
Današnjem svečanom prazničnom danu prisustvovao je i monsinjor Vil Sanders, katolički sveštenik, koji se zajedno sa hamburškom parohijom molitveno oprostio od blažene uspomene Vladike šabačkog Lavrentija, sa kojim je dugo godina blisko sarađivao preko hrišćanske organizacije „Filoksenija“, čiji je  dugogodišnji predsednik. Domaćini ovogodišnje proslave bile su porodice Ilić i Zelbah-Ilić, koji su na izlazu iz hrama sve prisutne počastili domaćim kolačima i pecivom. Nadamo se da je ovo poslednja godina u kojoj sv. Savu proslavljamo skromnije nego što smo navikli, te da ćemo već sledeće godine uz zajednički ručak i svečanu akademiju radosno zapevati: ,,Uskliknimo s ljubavlju svetitelju Savi…“.
 
 
Sveštenik Milutin Marić