ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, КЕЛН, НОВОСТИ

Трибина у храму Воздвижења Часног Крста у Келну „Узми крст свој и пођи за мном“

Духовна трибина организована је у суботу, 30.9.2023. године, поводом 44 године свештеничке службе и одласка у старосну пензију протојереја-ставрофора Неђе Јањића.

Чести су испраћаји у старосну пензију. За такве прилике уобичајено је да колегијум са свечаном вечером, уз дружење и весеље, испрати свог колегу у старосну пензију.

Међутим, кога то испраћамо у старосну пензију са духовном трибином, која иако одржана у Саборном храму Парохије келнске, није окупила само колегијум, само поштоваоце и фамилију, већ је тако уприличена да на њој беседе Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије, Епископ диселдорфски и немачки господин Григорије и десетине високопречасних протојереја.

Својим животом по сведочењу учесника трибине, смирен, тих и повучен свештеник, својим животним подвигом и трудом сабрао је овај свети сабор, не ради сопствене промоције и величања себе. Наш отац, прота, духовник, Неђо Јањић, један је од оних о каквима читамо и слушамо, од оних који су, по сведочењу Митрополита Јоаникија, у епским песмама опевани, који су подносећи неправду и страдајући били инспирација и за друге. Међу њима првој, његовој супружници и саподвижници нашој мајки, протиници Алки, а затим и њиховој деци, прво телесној у породици а потом и нама деци духовној.

Наш прота Неђо привукао је својим животом, својим трудом као свештеник, ове избране сведоке свога подвига да поводом одласка у старосну пензију, пред пунотом цркве и пред свима посведоче о каквом је делатнику на њиви Господњој реч.

Осим беседе преосвећене господе архијереја наше цркве, чули смо сведочанства и Игумана, Протојереја, браће и саслужитеља нашега прота Неђе који су на разне начине, свако својим речима исповедали једно исто, а то је истина и сведочанство о врлинском животу и служењу нашега проте.

Топле речи љубави о нашем проти, које нису биле ласка, већ сведочење, учиниле су по доживљају нашег Владике Григорија, од храма Воздвижења Часног Крста у Келну, једну топлу колибу на Нишићима, коју греје невидљиви огањ љубави Божије. Заиста, ово сабрање је за повод и разлог имало одавање заслужене почасти нашем проти, а милошћу Божијом и молитвама нашега прота Неђе било је прилика да предокусимо радост царства небеског, у коме се сви једни другима радујемо, у коме сви једни друге чинимо већима чашћу. Историјски догађај, са учесницима о којима ће будућа поколења Срба и православних тек говорити и поучавати.

Драги прота Неђо, нека је слава Богу који прославља оне који Њега сведочише и прославише међу људима, нека је хвала и благодарење Богу и вашим молитвама што сте и нас присутне учинили причасницима благодати коју примају смирене и верне слуге Божије.

Захвални парохијани келнске Парохије