КЕЛН, НОВОСТИ

Tродневни семинар хорског појања и музичка радионица у Црквеној општини Келн

Велику радост обновљеном хору нашега храма, Црквено-народни хор Света Три Јерарха, учинила је управа храма, организовавши тродневни семинар и музичку радионицу, од 20.10. до 22.10. које су за циљ имале унапређење методике увежбавања хорског појања, информисање о основама теорије музике, разне припремне вежбе и фазе пред извођење појања.

Семинар је одржао наш драги у Христу брат, Симеон Секулић, дугогодишњи диригент црквеног хора Серафими из Берлина, који је делатно пројавио љубав према својој цркви, показавши врхунски ниво професионализма, пожртвовања, искуства и знања, добровољно и у радости служећи нам ради нашега усавршавања а све на благољепије богослужења и у славу Божију. Да би рад и труд донео и успех, својом беседом протојереј Младен Јањић припремио нас је поукама о смислу појања на богослужењу, његовом значају за заједницу али и о појању као средству спасења онима који га у страху Божијем уче и изводе. Након беседе уследила је и молитва за благосиљање почетка новог дела као и молитва коју појци читају пред почетак појања.

Тродневни семинар био је веома добро организован заслугама Управног одбора Црквене општине Келн обезбедивши све што је потребно да врхунски предавач оствари свој радни план у најбољим условима. Осим радионица које су подразумевале интензивне пробе и предавања са циљем припреме проширеног састава хора за премијерни наступ на недељној литургији и његово даље усавршавање, приређене су биле послужења за паузе као и заједничка вечера за све учеснике семинара и њихове породице, која је обављена након заједничке молитве и вечерњег богослужења.

Братска љубав показана делатно била је награђена Божијим благословом који су кроз радост и благодат осетили сви присутни на вечери где су наши појци показали да успешно могу певати и песме нашега црквено народног предања, поносећи се Српском културном заоставштином.

Централни догађај, наравно била је недељна литургија када је наш хор у проширеном саставу показао резултате рада на семинару а наш драги хоровођа и диригент, маестро Лука Милосављевић завидан ниво дириговања и маестралног тактирања водећи хор сигурније и успешније након завршеног семинара.

Након Свете Литургије сумирани су резултати, размењени утисци и константовано је опште задовољство и успех читавог пројекта, што све чланове хора побуђује на ревност и даље усавршавање са надом да ће опет и опет бити прилике за сарадњу са нашим братом Симеоном који је задобио поштовање, својим знањем и професионализмом, али и симпатије као изузетно добар мотиватор, предавач/учитељ са невероватно усавршеном методиком рада.

Благодаримо Богу, нашем свештенству, доц. др Илији Ђорђевићу, господину Симеону Секулићу, нашем хоровођи Луки и свим члановима хора и учесницима семинара на једном врхунском искуству и догађају који може служити као пример за свако друго дело.

Аутор: Велибор Вукшић