VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI, HIMELSTIR

U Himelstiru proslavljena slava Udruženja lekara

U subotu, 25. novembra 2023. godine nakon večernjeg bogosluženja u manastirskom hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Himelstiru, u prisustvu velikog broja članova Udruženja lekara u Nemačkoj, osvećena su slavska znamenja u spomen Svetih besrebrenika Kozme i Damjana, zaštitnika lekara. Tom prilikom održan je pomen novopredstavljenim lekarima Slobodanu i Dušanu i svim upokojenim članovima Udruženja. Nakon molitvenog čina prisutnima se prigodnom besedom obratio Episkop humski g. Jovan:

Dragi oci, drage lekarke, dragi lekari, draga deco, dragi gosti. Stojeći pred vama i razmišljajući koje reči da vam uputim, pod impresijom koja mi dolazi u dušu i u srce i na um, javila mi se potreba da vam se neizmerno zahvalim na tome što ste svoje talente, koje vam je Bog darovao, uvišestručili i što ste odlučili da vaše živote uložite u boljitak našeg celoga društva, na taj način što spasavate živote ili se borite svim vašim silama da živote svih ljudi učinite dostojanstvenijima i da ohrabrite ljude koji se bore za svoje dobrobiće. Takođe vam se neizmerno zahvaljujemo što te vaše talente koje imate, koje ste umnožili i koje ulažete, ne posmatrate kao izdvojene od Crkve nego ste došli na ovo sveto mesto, i verujem da odlazite na druga sveta mesta, i na taj način ispovedate da sve ono što dobijamo i ono što međusobno delimo dolazi od Jednog i Istog Gospoda, kome, sa obzirom  na to, svi blagodarimo, na tome neizmernom daru ljubavi, ne samo našeg života i postojanja, nego što je još važnije, na tome međusobnom daru zajedništva ljubavi. Vladika Grigorije, nažalost, nije mogao da bude sa nama večeras. On vas je sve neizmerno pozdravio, poželevši vam srećnu slavu. Čestitam vam od svega srca u svoje ime i u ime naše crkve i želim srećnu i blagoslovenu slavu, da vas Gospod obdari još većim darovima i da u Njegovu slavu lečite druge ljude i da im pomažete u molitvama Svete Bogorodice i Svetih besrebrenika Kozme i Damjana i svih svetih a Gospod neka lekarima Slobodanu i Dušanu i svim upokojenim lekarima, kao i svim ljudima, podari večan pomen, rajsko naselje i da nas i njih blagoslovi da se o vaskrsenju iz mrtvih svi zajedno ponovo sretnemo i uđemo u radost večnoga života, amin.