АУГЗБУРГ, НОВОСТИ

Учешће у аугзбуршком Празнику мира

У овогодишњи програм обележавања аугзбуршког Празника мира укључила се и наша црквена заједница. На позив организатора, Округлог стола религија (Runder Tisch der Religionen) и Канцеларије мира града Аугзбурга (Friedensbüro der Stadt Augsburg), наша црква је у недељу, 30.07.2023. год., узела учешћа у представљању верских заједница градске четврти Оберхаузен (Oberhausen). Учесници су најпре посетили римокатоличку цркву Св. Петра и Павла, затим џамију у Ешенхофу (Eschenhof), а потом и наш храм Св. Стефана и Јелене Штиљановић. Неизоставни део сваког обиласка било је и кулинарско упознавање, којом приликом се наша црква представила посластицама.

Око тридесетак посетилаца могло је да сазна нешто о православљу у целини, а особито о постанку, животу, пракси и изазовима наше парохије. Кроз храм је посетиоце водио и како о нашој парохији, тако и о самом храму и литургијској пракси говорио парох, отац Ненад Живковић. У наставку је приређено слатко послужење које је имало за циљ да барем једним делом учини ближим богату српску кухињу, а које су припремиле сестре из парохије.

Аугзбзршки Празник мира јединствен је празник у свету и прославља се 8. августа. Порекло празника је у прослави аугзбуршких протестаната који су 1650. год. на овај дан прославили завршетак прогона након тридесетогодишњег рата између римокатолика и протестаната. Од тада се овај празник у Аугзбургу прославља сваке године. Од 1950. године, одлуком баварског Парламента, 8. август је државни празник који се прославља на територији града Аугзбурга, чиме је овај град једини у Немачкој који има сопствени празник (нерадни дан).

Фотографије је љубазно уступио господин Кристијан Менкел.

Beteiligung am Kulturprogramm zum Hohen Friedensfest

Im Rahmen des diesjährigen Kulturprogramms zum Hohen Friedensfest 2023 hat sich auch die serbische orthodoxe Kirchengemeinde an den Feierlichkeiten beteiligt. Auf die Anfrage der Veranstalter, des Runden Tisches der Religionen und des Friedensbüro der Stadt Augsburg, nahm unsere Gemeinde am Sonntag, den 30.07.2023, am „Running Dinner der Religionen mit Stadtteilrundgang“ teil. Dabei wurden drei religiöse Gemeinschaften besucht, die römisch-katholische Kirche des St. Peter und Paul, die Eschenhofmoschee und die serbische orthodoxe Kirchengemeinde der Hl. Stefan und Jelena Štiljanović, alle im Stadtteil Oberhausen.

Um die dreißig Teilnehmer konnten dabei etwas über die Orthodoxie im Allgemeinen und insbesondere über die Entstehung, das Leben, die religiösen Praktiken, aber auch über die Herausforderungen der hiesigen serbischen orthodoxen Gemeinde erfahren. Die Führung durch die Kirche übernahm der Pfarrer, Vater Nenad Živković. Im Anschluss wurde ein süßes Buffet angeboten, das die reiche serbische Küche ein Stück näher bringen sollte und von den Gemeindemitgliedern zubereitet wurde.

Die beiliegenden Fotos wurden freundlich vom Fotografen Herrn Christian Menkel zur Verfügung gestellt.