AUGZBURG, NOVOSTI

Učešće u augzburškom Prazniku mira

U ovogodišnji program obeležavanja augzburškog Praznika mira uključila se i naša crkvena zajednica. Na poziv organizatora, Okruglog stola religija (Runder Tisch der Religionen) i Kancelarije mira grada Augzburga (Friedensbüro der Stadt Augsburg), naša crkva je u nedelju, 30.07.2023. god., uzela učešća u predstavljanju verskih zajednica gradske četvrti Oberhauzen (Oberhausen). Učesnici su najpre posetili rimokatoličku crkvu Sv. Petra i Pavla, zatim džamiju u Ešenhofu (Eschenhof), a potom i naš hram Sv. Stefana i Jelene Štiljanović. Neizostavni deo svakog obilaska bilo je i kulinarsko upoznavanje, kojom prilikom se naša crkva predstavila poslasticama.
 
Oko tridesetak posetilaca moglo je da sazna nešto o pravoslavlju u celini, a osobito o postanku, životu, praksi i izazovima naše parohije. Kroz hram je posetioce vodio i kako o našoj parohiji, tako i o samom hramu i liturgijskoj praksi govorio paroh, otac Nenad Živković. U nastavku je priređeno slatko posluženje koje je imalo za cilj da barem jednim delom učini bližim bogatu srpsku kuhinju, a koje su pripremile sestre iz parohije.
 
Augzbzrški Praznik mira jedinstven je praznik u svetu i proslavlja se 8. avgusta. Poreklo praznika je u proslavi augzburških protestanata koji su 1650. god. na ovaj dan proslavili završetak progona nakon tridesetogodišnjeg rata između rimokatolika i protestanata. Od tada se ovaj praznik u Augzburgu proslavlja svake godine. Od 1950. godine, odlukom bavarskog Parlamenta, 8. avgust je državni praznik koji se proslavlja na teritoriji grada Augzburga, čime je ovaj grad jedini u Nemačkoj koji ima sopstveni praznik (neradni dan).
 
Fotografije je ljubazno ustupio gospodin Kristijan Menkel.
 
****
 
Beteiligung am Kulturprogramm zum Hohen Friedensfest
 
Im Rahmen des diesjährigen Kulturprogramms zum Hohen Friedensfest 2023 hat sich auch die serbische orthodoxe Kirchengemeinde an den Feierlichkeiten beteiligt. Auf die Anfrage der Veranstalter, des Runden Tisches der Religionen und des Friedensbüro der Stadt Augsburg, nahm unsere Gemeinde am Sonntag, den 30.07.2023, am „Running Dinner der Religionen mit Stadtteilrundgang“ teil. Dabei wurden drei religiöse Gemeinschaften besucht, die römisch-katholische Kirche des St. Peter und Paul, die Eschenhofmoschee und die serbische orthodoxe Kirchengemeinde der Hl. Stefan und Jelena Štiljanović, alle im Stadtteil Oberhausen.
 
Um die dreißig Teilnehmer konnten dabei etwas über die Orthodoxie im Allgemeinen und insbesondere über die Entstehung, das Leben, die religiösen Praktiken, aber auch über die Herausforderungen der hiesigen serbischen orthodoxen Gemeinde erfahren. Die Führung durch die Kirche übernahm der Pfarrer, Vater Nenad Živković. Im Anschluss wurde ein süßes Buffet angeboten, das die reiche serbische Küche ein Stück näher bringen sollte und von den Gemeindemitgliedern zubereitet wurde.
 
Die beiliegenden Fotos wurden freundlich vom Fotografen Herrn Christian Menkel zur Verfügung gestellt.