AUGZBURG, NOVOSTI

Uz pesmu, igru i bogatu trpezu proslavljena hramovna slava u Augsburgu

I ove godine, kao i svake prethodne, hramovna slava, Sveti Stefan i Jelena (u monaštvu Jelisaveta) Štiljanović svečano je proslavljena liturgijskim sabranjem i blagodarenjem, kao i narodnim veseljem.

Nakon pročitanog Jevanđelja besedio je otac Bojan Simić iz Minhena.

Verni i blagočestivi narod ove bogomčuvane parohije sabrao se u velikom broju u nedelju 20. oktobra kako bi učestvovao u Svetoj arhijerejskoj Liturgiji koju je služio duhovni vođa i otac našeg naroda u Nemačkoj, Episkop Grigorije sa četiri sveštenika i đakonom. Veliku radost tokom Liturgije, kao i za vreme ophoda (litije) oko crkve i nakon toga, učinila su deca i omladina iz ove parohije.

U litiji su ikone nosila upravo ova divna deca, na čijim se licima mogla očitati radost zbog blagoslovenog učešća u bogosluženju, ali i nakon toga, tokom nastupa koji su, ispred crkve, priredili za svog Vladiku i sve prisutne. I susedi iz okolnih zgrada posmatrali su sa oduševljenjem naš tradicionalni ples.

Na samom završetku litije i nakon sečenja slavskih kolača, sabranom narodu se pred crkvom obratio Vladika Grigorije govoreći o tome da je naš narod pun velikih i značajnih pojedinaca, među njima i svetitelja kao što je bio Sveti Stefan, ali da je potrebno da mi budemo sabrani kao narod. Drugim rečima, da svi kao narod budemo tako veliki kao što su mnogi pojedinci iz našeg naroda, a ne da budemo narod pojedinaca.

Uz nastupe folklornih društava Drina i Sveti Sava iz Augsburga nastavio se program, a potom se slavlje prenelo i u crkvenu salu. Trpezu ljubavi uveličali su nastupi sedmogodišnje Borjane Ivković koja je na violini odsvirala pesmu „Tamo daleko“ i desetogodišnjeg Ranka Stupara, koji je na harmonici svirao krajišku muziku.

Izabrani su kumovi za sledeću godinu, i to su Lazar Božić, Goran Stupar i Sara Ranđelović.

Hrišćanska ljubav na delu

Tokom ručka sakupljan je novac za lečenje od retkog oblika raka obolele male Tise Sredojev koja se trenutno leči u Augsburgu. Prisutni su, počevši od Episkopa i prisutnih sveštenika, na delu posvedočili hrišćansku ljubav i solidarnost sakupivši oko 2.500 evra za lečenje male Tise. Neka joj Bog, molitvama Cvetog Stefana i svih svetih, podari isceljenje!

MIT LIED, TANZ UND EINEM FESTMAHL WURDEN DIE SCHUTZPATRONEN GEFEIERT

Dieses Jahr, so wie jedes Jahr davor, wurden die Schutzheiligen unserer Kirche, hl. Stefan und Jelena (Nonnenname Jelisaveta) liturgisch und mit Danksagung, sowie mit einem Fest gefeiert.

Nach dem gelesenen Evangelium predigte Vater Bojan Simić aus München. Seine Predigt kann hier auf Serbisch im Ganzen gehört werden.

Am Sonntag, den 20. Oktober, versammelte sich eine Vielzahl von Gläubigen dieser von Gott geschützten Pfarrei, um an der heiligen Bischofs-Liturgie teilzunehmen, die vom geistlichen Vater unseren Volkes in Deutschland, Bischof Grigorije, mit vier Priestern und einem Diakon gefeiert wurde. Eine besondere Rolle spielten während der Liturgie, der Prozession sowie danach Kinder und Jugendliche aus dieser Pfarrei.

Bei der Prozession trugen genau diese Kinder, mit traditionellen Trachten bekleidet, heilige Ikonen, was sowohl ihnen als auch anderen Anwesenden große Freude bereitete. Im Anschluss traten sie und ihre etwas älteren Brüder und Schwestern vor der Kirche auf. Ihr Auftritt zog auch die Aufmerksamkeit der benachbarten Anwohner auf sich, die von ihren Fenstern den traditionellen Tanz beobachteten.

Nach der Prozession und nach der Segnung der Slava-Brote trug Bischof Grigorije vor den versammelten Gläubigen eine Predigt vor. Dabei wies er darauf hin, dass es sowohl in der Geschichte als auch in der Gegenwart viele bedeutende, ja auch heilige Personen aus unserem Volk, wie beispielsweise den hl. Stefan, gegeben hat. Aber noch wichtiger sei es, so Bischof Grigorije, dass wir uns als ein Volk versammeln, als Volk Gottes, und als solch vereintes Volk so groß und gut zu sein, wie das bereits viele Individuen gewesen sind. In anderen Worten: Es ist unerlässlich, ein vereintes Volk Gottes zu sein, und nicht bloß ein Volk, aus dem viele bedeutende Individuen stammen.

Die Feier ging nach den Auftritten der Folkloregruppen Drina und Sveti Sava im Kirchensaal weiter. Das Liebesmahl – ein feierliches Mittagessen – wurde durch die Musikvorführungen der siebenjährigen Borjana Ivković, die auf Geige „Tamo daleko“ („Dort weit weg“) gespielt hat, und des zehnjährigen Ranko Stupar, der auf Akkordeon Užičko kolo (Kolo-Tanz aus Užice) zum Besten gegeben hat, bereichert.

Slava-Paten (Kumovi) für das nächste Jahr sind Lazar Božić, Goran Stupar und Sara Ranđelović.

CHRISTLICHE LIEBE AM WERK

Während des Mittagessens wurden die Spenden für die 15 Monate alte Tisa Sredojev aus Serbien gesammelt. Die kleine Tisa ist an einer sehr seltenen Krebsart erkrankt und befindet sich in Behandlung in Augsburg. Die anwesenden Gäste, beginnend mit unserem Bischof und den Priestern, sammelten um die 2500 Euro und zeigten somit wahre christliche Solidarität und Liebe, ganz nach dem Wort des Evangeliums „Liebe deinen Nächsten wie dich selbst.“

Jevanđelsku besedu oca Bojana Simića, kao i opširnije o aktivnostima na parohiji u Augsburgu, poslušajte i pogledajte na zvaničnom sajtu CO Augsburg: https://www.spc-augsburg.de/hramovna-slava/