ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Васкрс – Диселдорф

У поноћ, 16. априла 2023. године на празник Васкрсења Господњег Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке служио је Свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светога Саве у Диселдорфу.

Празнична бесједа Владике Григорија:

Христос васкрсе! Драга браћо и сестре, рећи ћу вам неколико ријечи поводом овога чудесног и неописивог Празника. Ми, хришћани, сву своју наду, све своје повјерење полажемо у васкрсење Христово. Као и други људи, тако и ми хришћани у овом свијету живјећи и тијело носећи, падамо и устајемо. Устајемо и падамо, али се истовремено и надамо као што и други људи устају, падају и надају се. Када не би било васкрсења Христовог, као што каже апостол Павле, узалуд би било све то наше надање, он каже узалуд би била вјера ваша и проповјед наша. Било би то, браћо и сестре, само непрестано кружење у зачараном кругу, у једном страшном безизлазу у коме се све завршава на путу од колијевке па до гроба. Христос Спаситељ дошао је у овај свијет, као што каже ово Свето Јеванђеље, Он кроз кога је све створено, Који је био прије свега и постао је један од нас по свему исти нама осим по гријеху. Онда је претрпјео све оно што људи трпе, шамарање, понижавање, пљување, ругање и саму смрт. Али Он бијаше Живот, и у почетку и на крају, Он је Алфа и Омега, али смрт није могла да издржи присуство живота, смрт је изгубила силу у Његовом присуству. Он је покидао нерве смрти, како каже Свети Јован Златоусти. И прошао је кроз смрт. Али то што је Он прошао кроз смрт, браћо и сестре, то није ствар која се тицала Њега, Он је и прије тога био бесмртан, него је Он као човјек прошао кроз смрт да би нама пропутио тај пут, да бисмо ми могли да прођемо кроз смрт, да бисмо ми са вјером у васкрсење имали живот и тако Његово васкрсење није више само Његово, него и наше васкрсење. Због тога смо ми, браћо и сестре, овдје вечерас, због те наде, због тога повјерења. Због тога наш живот, колико год био испуњен падовима, слабостима, немоћима, има један другачији оптимизам, једну другачију наду, јер ми не вјерујемо да је смрт коначница, знамо да морамо проћи кроз смрт али проћи, не само ка њој ићи и до ње доћи. Зато кажемо Христос васкрсе!