DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Vaskrs – Diseldorf

U ponoć, 16. aprila 2023. godine na praznik Vaskrsenja Gospodnjeg Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Njemačke služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju u Sabornom hramu Svetoga Save u Diseldorfu.

Praznična besjeda Vladike Grigorija:

Hristos vaskrse! Draga braćo i sestre, reći ću vam nekoliko riječi povodom ovoga čudesnog i neopisivog Praznika. Mi, hrišćani, svu svoju nadu, sve svoje povjerenje polažemo u vaskrsenje Hristovo. Kao i drugi ljudi, tako i mi hrišćani u ovom svijetu živjeći i tijelo noseći, padamo i ustajemo. Ustajemo i padamo, ali se istovremeno i nadamo kao što i drugi ljudi ustaju, padaju i nadaju se. Kada ne bi bilo vaskrsenja Hristovog, kao što kaže apostol Pavle, uzalud bi bilo sve to naše nadanje, on kaže uzalud bi bila vjera vaša i propovjed naša. Bilo bi to, braćo i sestre, samo neprestano kruženje u začaranom krugu, u jednom strašnom bezizlazu u kome se sve završava na putu od kolijevke pa do groba. Hristos Spasitelj došao je u ovaj svijet, kao što kaže ovo Sveto Jevanđelje, On kroz koga je sve stvoreno, Koji je bio prije svega i postao je jedan od nas po svemu isti nama osim po grijehu. Onda je pretrpjeo sve ono što ljudi trpe, šamaranje, ponižavanje, pljuvanje, ruganje i samu smrt. Ali On bijaše Život, i u početku i na kraju, On je Alfa i Omega, ali smrt nije mogla da izdrži prisustvo života, smrt je izgubila silu u Njegovom prisustvu. On je pokidao nerve smrti, kako kaže Sveti Jovan Zlatousti. I prošao je kroz smrt. Ali to što je On prošao kroz smrt, braćo i sestre, to nije stvar koja se ticala Njega, On je i prije toga bio besmrtan, nego je On kao čovjek prošao kroz smrt da bi nama proputio taj put, da bismo mi mogli da prođemo kroz smrt, da bismo mi sa vjerom u vaskrsenje imali život i tako Njegovo vaskrsenje nije više samo Njegovo, nego i naše vaskrsenje. Zbog toga smo mi, braćo i sestre, ovdje večeras, zbog te nade, zbog toga povjerenja. Zbog toga naš život, koliko god bio ispunjen padovima, slabostima, nemoćima, ima jedan drugačiji optimizam, jednu drugačiju nadu, jer mi ne vjerujemo da je smrt konačnica, znamo da moramo proći kroz smrt ali proći, ne samo ka njoj ići i do nje doći. Zato kažemo Hristos vaskrse!