ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Велика субота – Диселдорф

Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке служио је на Велику суботу 15. априла 2023. године, Свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Диселдорфу.

Бесједа Владике Григорија:

Драга браћо и сестре, анђео Господњи каже Исуса распетога тражите, није овдје, него устаде, идите и реците ученицима да иду у Галилеју и да ћемо се тамо срести. Још им рече анђео не бојте се, није умро него је васкрсао. Драга браћо и сестре, данас је велики празник, Велика субота, велики догађај и наше ријечи су све немоћније што је пред нама већи догађај. Увијек користимо ријечи да пробудимо наша срца, да откријемо сами себи колико је у нашој моћи и шта се то догодило. У данашњем Јеванђељу, један мудри Учитељ Цркве, видио је нешто што ја никада нисам помислио за мог читавог живота у Цркви. Он каже да им је Христос рекао да иду у Галилеју и да ће се тамо срести, и примјетио је неко да су се они први пут у своме животу срели у Галилеји, Исус и Његови апостоли и Његове ученице, које су Га пратиле, жене мироносице које су прве на гроб потрчале. Ова мисао и ова идеја могла би да нам открије нешто много лијепо. Свако од нас, браћо и сестре, има своју Галилеју, свако од нас има тренутак када се први пут срео са Христом, када се први пут срео са Богом. Можда је тада био дјечак, можда је био одрастао човјек, можда је био сасвим зрео човјек?! Гдје се то догодило, гдје је та наша Галилеја, гдје смо се срели са Христом? То се догодило у нашем срцу. Наша Галилеја, усудио бих се да кажем, је наше срце. Зато увијек треба да се враћамо тамо гдје смо се срели са Христом, у дубину свога срца, да тамо, у тој дубини увијек и изнова пронађемо васкрслога Христа, живога Христа. Зашто је то важно? Зато што смо ми, када нас је дотакла Његова милост, љубав, доброта, заправо васкрсли, ми смо тада оживјели. То је немогуће ријечима описати. А онда, идући кривудавим путевима овога живота, под разним бурама и вјетровима, бивамо преплављени бригама, и у томе заборавимо своје срце. А шта је Господ нама дао на спасење? Дао нам је покајање и то тако слично као што је дао својим ученицима. Замислите њих када су дошли у Галилеју, Петар који га се три пута одрекао, од страха и од људске слабости, када Га је видио на обали, запјевао је, јер је схватио да је поново нашао своје срце, да је поново видио Онога који оживљава, Који дарује живот и Он му каже једну једину реченицу Љубиш ли ме Петре? А Петар Му одговара Ти знаш да те волим. А тако ће увијек нама када Му се год вратимо у Галилеју, у своје срце, васкрсли Господ ће рећи Волиш ли ме? А ми ћемо Му, ма колико да смо преплављени слабостима својим и гријеховима, увијек одговорити Да, Господе, Ти знаш да те ја волим. Зато је, драга браћо и сестре, овај дан велики, зато је ово Јеванђеље, ова блага вијест, тако чудесна и тај позив да се вратимо у своју Галилеју и да ћемо се тамо срести са Њим је толико важан. А у нашем овоземаљском животу наша Галилеја јесте овај храм и ово мјесто гдје се сабирамо, ту гдје Господ пребива и гдје се срећемо са Њим и зато сада слободно имајте тај осјећај да сте се вратили у своје срце, да сте на оном мјесту гдје је Господ рекао да ћете се ту срести, да је то мјесто гдје ће Вас Он прихватити својом неизрецивом љубављу, амин, Боже дај.