БЕРЛИН, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Велика Субота у Берлину

Његово Преосвештенство Епископ Диселдорфа и Њемачке служио је Свету архијерејску Литургију, по чину Светога Василија Великог, у Саборном храму Светога Саве у Берлину. Епископу је саслуживало свештенство храма уз молитвено учешће вјерног народа града.

Владика Григорије произнио је бесједу у особеном духу радости данашње литургије и Јеванђеља.

Бесједа Епископа у прилогу вијести:

Христос васкрсе!

Браћо и сестре, ово је Велика субота, чудесни дан најаве радости васкрсења Христовог. Преобукли смо се у бијеле хаљине које су симбол радости, окончали Часни пост и на прагу смо празника васкрсења. Ова Божанска служба представља приједворје  радости васкрсења јер је и час прије самог најрадоснијег догађаја обухваћен радошћу Празника. У данашњем Јеванђељу, драга браћо и сестре, када је Господ васкрсао и када је срео оне жене које су Му толико вјерно служиле, рекао им је двије ријечи које су толико важне за наш живот, рекао им је радујте се и не бојте се! Свугдје, гдје год идемо, само срећемо људе који се боје и који су од страха изгубили радост. Заиста, овај свијет јесте опасан и моћан да учини људе тужним. Људи су спремни да слажу, да клевећу, ево, и када Христа не нађоше јер је васкрсао, рекоше да су ученици Његови украли тијело. Лажу да би ожалостили, преварили, обманули али, драга браћо и сестре, Господ је сву ту обману, све те преваре и нељудскости које људи чине, претворио Својим Васкрсењем у ништа и донио радост. Сваку превару, сваку лаж, сваку псовку, свако понижење, сваку грдњу, и на крају, саму смрт, Он је учинио немоћним. Смрт је остала без оне жаоке коју је имала дотад. Смрт више нема жаоке, смрт више нема власт, смрт више не постоји! То је највећи разлог за радост! Савршен разлог за радост! Због тога Христос може да каже не бојте се и радујте се! Зато, драга браћо и сестре, док смо у овом животу и ко год да смо и шта год да радимо треба да се радујемо и да се не плашимо. Најважније је да се не бојимо и да се радујемо! Шта вриједи ако си господар, цар, власник, богаташ, слуга, сиромах, шта ти вриједи живот ако се бојиш и ако се не радујеш! А ако се радујеш и ако се не бојиш онда уопште није важно да ли си цар или слуга, богат или сиромах, онда си цар у Христу, онда си господар са Господом, онда си брат и сестра, онда си пријатељ Божији. Ето, драга браћо и сестре, каква нас данас вијест посјећује, каква нас данас блага вијест радује, каква нас данас блага вијест ослобађа да се не бојимо и храбри да се радујемо, зато каже апостол радујте се, и опет кажем, радујте се!

Христос васкрсе!