BERLIN, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Velika Subota u Berlinu

Njegovo Preosveštenstvo Episkop Diseldorfa i Njemačke služio je Svetu arhijerejsku Liturgiju, po činu Svetoga Vasilija Velikog, u Sabornom hramu Svetoga Save u Berlinu. Episkopu je sasluživalo sveštenstvo hrama uz molitveno učešće vjernog naroda grada.

Vladika Grigorije proiznio je besjedu u osobenom duhu radosti današnje liturgije i Jevanđelja.

Besjeda Episkopa u prilogu vijesti:

Hristos vaskrse!

Braćo i sestre, ovo je Velika subota, čudesni dan najave radosti vaskrsenja Hristovog. Preobukli smo se u bijele haljine koje su simbol radosti, okončali Časni post i na pragu smo praznika vaskrsenja. Ova Božanska služba predstavlja prijedvorje  radosti vaskrsenja jer je i čas prije samog najradosnijeg događaja obuhvaćen radošću Praznika. U današnjem Jevanđelju, draga braćo i sestre, kada je Gospod vaskrsao i kada je sreo one žene koje su Mu toliko vjerno služile, rekao im je dvije riječi koje su toliko važne za naš život, rekao im je radujte se i ne bojte se! Svugdje, gdje god idemo, samo srećemo ljude koji se boje i koji su od straha izgubili radost. Zaista, ovaj svijet jeste opasan i moćan da učini ljude tužnim. Ljudi su spremni da slažu, da kleveću, evo, i kada Hrista ne nađoše jer je vaskrsao, rekoše da su učenici Njegovi ukrali tijelo. Lažu da bi ožalostili, prevarili, obmanuli ali, draga braćo i sestre, Gospod je svu tu obmanu, sve te prevare i neljudskosti koje ljudi čine, pretvorio Svojim Vaskrsenjem u ništa i donio radost. Svaku prevaru, svaku laž, svaku psovku, svako poniženje, svaku grdnju, i na kraju, samu smrt, On je učinio nemoćnim. Smrt je ostala bez one žaoke koju je imala dotad. Smrt više nema žaoke, smrt više nema vlast, smrt više ne postoji! To je najveći razlog za radost! Savršen razlog za radost! Zbog toga Hristos može da kaže ne bojte se i radujte se! Zato, draga braćo i sestre, dok smo u ovom životu i ko god da smo i šta god da radimo treba da se radujemo i da se ne plašimo. Najvažnije je da se ne bojimo i da se radujemo! Šta vrijedi ako si gospodar, car, vlasnik, bogataš, sluga, siromah, šta ti vrijedi život ako se bojiš i ako se ne raduješ! A ako se raduješ i ako se ne bojiš onda uopšte nije važno da li si car ili sluga, bogat ili siromah, onda si car u Hristu, onda si gospodar sa Gospodom, onda si brat i sestra, onda si prijatelj Božiji. Eto, draga braćo i sestre, kakva nas danas vijest posjećuje, kakva nas danas blaga vijest raduje, kakva nas danas blaga vijest oslobađa da se ne bojimo i hrabri da se radujemo, zato kaže apostol radujte se, i opet kažem, radujte se!

Hristos vaskrse!