ВИКАРНИ ЕПИСКОП ЈОВАН, ДИСЕЛДОРФ, НОВОСТИ

Велика субота у Диселдорфу

На Велику суботу, 23. априла 2022. године у диселдорфском Саборном храму служена је Света Литургија. Богослужењем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ хумски г. Јован уз саслужење свештенства храма. Празничну беседу поред Христовог гроба одржао је Владика Јован.

Беседа Владике Јована у прилогу вести:

Драга браћо и сестре, налазимо се ево између иконе Христовог страдања и иконе Његовог полагања у гроб. Сваки гроб је страшан јер нас отима од нашег живота, отима нас од љубави, отима нас од свих који су нам најдражи и прекида континуитет нашег живота. Сво наше стваралаштво престаје нашом смрћу. Сваки гроб је нераскидива веза између човека и свих његових животних страдања, свих патњи, свих болова, свих мука, свих трзавица, свих траума и свих страхова, од смрти, болести, рата. Сваки гроб је наша веза са свим нашим другим мукама, боловима и недаћама и сваки гроб је веза са свим пандемијама и ратовима који бесне у целом свету. Ми смо се данас, као некада Господњи ученици и апостоли, окупили око гроба, око гроба Онога за кога знамо да је подизао из мртвих и лечио све болести и немоћи и тешио све неутешне. Дошли смо као Његови ученици, апостоли и следбеници до Његовог гроба, на неки начин збуњени и тужни, јер како је могуће да Онај, за кога се каже у јеванђељима да је чинио сва могућа чудеса и подизао из мртвих, сада и сам лежи у гробу. Какву наду даје Он онима који се око Њега окупљају, као и нама који смо свакога дана ближе гробу? И када су били код гроба тужни и забринути и када су хтели да Његово тело још једном помажу, да Му дају највећу могућу почаст као покојнику, десило се чудо! Уместо мртвог Христовог тела они су наишли на анђела, који седи на гробу обучен у бело, али и на благовести да Христос устаде из мртвих. То Његово васкрсење, драга браћо и сестре, није један од многих догађаја у историји света и човечанства, него је највећи и најважнији догађај. То је догађај који свима нама даје смисао живота и даје нам наду да ће сва наша страдања, која је Господ на крсту узео на Себе, бити закопана у гроб и бити заувек сахрањена Господњом љубављу и милошћу и да ће уместо свих тих страдања и смрти Господ Својим васкрсењем да дарује васкрсење и свима нама. Управо на темељима те и такве вере постоји Црква и хришћанство вековима, управо том светлошћу која је засијала из Христовог гроба су обасјавани сви векови наше историје и зато се и данас сабирамо и сакупљамо на овом светом месту, на Светој Божанственој евхаристији коју и данас служимо. Ту евхаристију Господ је припремио својим светим ученицима и апостолима и позвао их да се окупљају око једне трпезе, редовно и стално док Он поново не дође, да се причешћују од једног тела и једне âкрви из једне чаше на тај начин сведочећи Христово страдање, исповедајући Његову смрт и чврсто и жељно ишчекујући Његово славно и свето васкрсење. Васкрсењем је побеђена свака невоља и недаћа не само света у коме живимо него и сваког појединца. Нека је слава Господу коју нас храни Својим телом и Својом крвљу, који нас охрабрује и крепи да будемо све свеснији истине Његовог васкрсења и будућег царства које долази. Зато сте, драга браћо и сестре, увек позвани, када год дођете на свету литургију, да се сви причестите јер је зато Господ васкрсао и зато нам оставио свету тајну да нас увек и изнова храни и крепи као један народ Божији. Поред празника Васкрса, треба знати да се свака недеља слави и празнује као празник Христовог васкрсења и свака света литургија је празновање васкрсења Христа. Ми сведочимо Његово васкрсење и полажемо наду у истину васкрсења као ону која ће превазићи све наше недостатке и муке, страхове и остало.

Данас се, драга браћо и сестре, после много година служења Господу упокојио свештеник Радомир, отац нашег свештеника Небојше. Са једне стране то је трагедија а са друге благослов јер је Господ, по предању и речи Писма, данашњи дан боравио у гробу. Нека му Господ подари вечан спомен и васкрсење из мртвих, а нашем драгом оцу Небојши да д снаге да упокојење свога оца сагледа у светлости васкрсења. Нека у таквој нади и молитвеном сећању сви ми останемо и пребивамо. Молим све вас да оца Радомира помињете у својим светим молитвама у овим светим данима који долазе.

Да сте живи, здрави и од Бога благословени. Амин.