ДИСЕЛДОРФ, ЕПИСКОП ГРИГОРИЈЕ, НОВОСТИ

Велики петак – Диселдорф

На Велики петак, 14. априла 2023. године, када се нашa Света Црква сјећа страдања, распећa и смрти Господа нашега Исуса Христа, у диселдорфском Саборном храму служена су богослужења овога великога дана. Његово Преосвештенство молитвено је присуствовао свим богослужењима.

Бесједа Епископа Григорија над Плаштаницом:

Данас је Велики петак. Владика Николај, наш велики проповједник, говорио је да на Велики петак треба ћутати, и то била његова проповјед на тај велики дан. Драга браћо и сестре, сви сте повјеровали чим сте овдје, да је Исус Христос наш Спаситељ. Зашто је било потребно да дође Син Божији, да постане човјек, и зашто је људима било потребно да Некога Ко им је чинио само добро шамарају, пљују, предају римског намјеснику, суде и осуђују… Међу првима, свештеници онога времена и онога мишљења осудили су Христа, иако нису могли да нађу никакву кривицу на Њему. Зашто је било потребно да Он пострада и када је Он страдао? Када се намножи зло у свијету, у човјеку, у људима. Тада се заиста намножило зло и Он је дошао и стао усред зла и поразио Га Својом добротом и Својим животом. Зато је, браћо и сестре, овај дан за нас сваке године опет и опет подсјећање да зло буде али нема моћ да траје вјечно. Добро има ту моћ да трајне вјечно. И у овој ноћи и у овој вечери ми се увијек опредјељујемо између те старе раскрснице, добро-зло. Шта је зло, браћо и сестре? Зло је све оно што су људи радили Христу на данашњи дан пљување, шибање, осуђивање, ругање. Зло је убиство, зло је сама жеља да било коме начинимо нешто нажао. Један велики писац Мајстер Еркарт, говорио је да ако имаш добру вољу, ако немаш злу вољу и ако ниси учинио нека велика дјела, ти си се спасао, али ако имаш злу вољу а учинио си велика дјела, каже он, постоји велика опасност да будеш међу онима који су се опредјелили за зло. Зато је, браћо и сестре, ово ноћ нашег преиспитивања, нашега познавања себе а када познамо себе, онда ћемо тек познати друге људе око нас и онда ћемо моћи као Христос да познамо ко ће Га издати, ко је плаховит као Петар, ко Га се одриче, ко Га сљедује, ко Му је завидан, ко жели да Га убије. Онда ми, као људи, помислимо када будемо све то знали онда ће то бити довољно и онда ћемо знати како ћемо са овим са десне и овима са лијеве стране. Не, нећемо! Ако хоћемо да се угледамо на Њега, Он, када су Га приковали на крст, је загрлио и једне и друге и рекао опрости им Оче, јер не знају шта раде. Зашто? Зашто их је загрлио? Зато што је знао да се зло једино може излијечити добром, да се зла воља може излијечити само добром вољом, да се зло које су му учинили људи, може сузбити само тиме ако им покаже љубав. Зато, браћо и сестре, ова ноће и јесте ноћ преиспитивања и увијек и изнова нашег сопственог распињања. Распеће живимо и преживљавамо сваки дан између те двије стране, добра и зла. Али ако се једном опредјелимо за љубав и једном изаберемо да имамо добру вољу, ми ћемо онда грлити и оне који нас воле и оне који нас мрзе и бићемо моћни, моћно по угледу на Најмоћнијега у љубави, по угледу на Господа нашег Исус Христа, амин, Боже дај.