DISELDORF, EPISKOP GRIGORIJE, NOVOSTI

Veliki petak – Diseldorf

Na Veliki petak, 14. aprila 2023. godine, kada se naša Sveta Crkva sjeća stradanja, raspeća i smrti Gospoda našega Isusa Hrista, u diseldorfskom Sabornom hramu služena su bogosluženja ovoga velikoga dana. Njegovo Preosveštenstvo molitveno je prisustvovao svim bogosluženjima.

Besjeda Episkopa Grigorija nad Plaštanicom:

Danas je Veliki petak. Vladika Nikolaj, naš veliki propovjednik, govorio je da na Veliki petak treba ćutati, i to bila njegova propovjed na taj veliki dan. Draga braćo i sestre, svi ste povjerovali čim ste ovdje, da je Isus Hristos naš Spasitelj. Zašto je bilo potrebno da dođe Sin Božiji, da postane čovjek, i zašto je ljudima bilo potrebno da Nekoga Ko im je činio samo dobro šamaraju, pljuju, predaju rimskog namjesniku, sude i osuđuju… Među prvima, sveštenici onoga vremena i onoga mišljenja osudili su Hrista, iako nisu mogli da nađu nikakvu krivicu na Njemu. Zašto je bilo potrebno da On postrada i kada je On stradao? Kada se namnoži zlo u svijetu, u čovjeku, u ljudima. Tada se zaista namnožilo zlo i On je došao i stao usred zla i porazio Ga Svojom dobrotom i Svojim životom. Zato je, braćo i sestre, ovaj dan za nas svake godine opet i opet podsjećanje da zlo bude ali nema moć da traje vječno. Dobro ima tu moć da trajne vječno. I u ovoj noći i u ovoj večeri mi se uvijek opredjeljujemo između te stare raskrsnice, dobro-zlo. Šta je zlo, braćo i sestre? Zlo je sve ono što su ljudi radili Hristu na današnji dan pljuvanje, šibanje, osuđivanje, ruganje. Zlo je ubistvo, zlo je sama želja da bilo kome načinimo nešto nažao. Jedan veliki pisac Majster Erkart, govorio je da ako imaš dobru volju, ako nemaš zlu volju i ako nisi učinio neka velika djela, ti si se spasao, ali ako imaš zlu volju a učinio si velika djela, kaže on, postoji velika opasnost da budeš među onima koji su se opredjelili za zlo. Zato je, braćo i sestre, ovo noć našeg preispitivanja, našega poznavanja sebe a kada poznamo sebe, onda ćemo tek poznati druge ljude oko nas i onda ćemo moći kao Hristos da poznamo ko će Ga izdati, ko je plahovit kao Petar, ko Ga se odriče, ko Ga sljeduje, ko Mu je zavidan, ko želi da Ga ubije. Onda mi, kao ljudi, pomislimo kada budemo sve to znali onda će to biti dovoljno i onda ćemo znati kako ćemo sa ovim sa desne i ovima sa lijeve strane. Ne, nećemo! Ako hoćemo da se ugledamo na Njega, On, kada su Ga prikovali na krst, je zagrlio i jedne i druge i rekao oprosti im Oče, jer ne znaju šta rade. Zašto? Zašto ih je zagrlio? Zato što je znao da se zlo jedino može izliječiti dobrom, da se zla volja može izliječiti samo dobrom voljom, da se zlo koje su mu učinili ljudi, može suzbiti samo time ako im pokaže ljubav. Zato, braćo i sestre, ova noće i jeste noć preispitivanja i uvijek i iznova našeg sopstvenog raspinjanja. Raspeće živimo i preživljavamo svaki dan između te dvije strane, dobra i zla. Ali ako se jednom opredjelimo za ljubav i jednom izaberemo da imamo dobru volju, mi ćemo onda grliti i one koji nas vole i one koji nas mrze i bićemo moćni, moćno po ugledu na Najmoćnijega u ljubavi, po ugledu na Gospoda našeg Isus Hrista, amin, Bože daj.