NOVOSTI, OSNABRIK

Vidovdan u Osnabriku

Svake godine u subotu, pred sam praznik, Crkvena opština Osnabrik obeležava Vidovdan. Tako je bilo i 27.juna, tekuće godine, kada smo radosno, dočekali Vladiku Grigorija sa pratnjom i odslužili Svetu Arhijerejsku Liturgiju u hramu Svetog velikomučenika Georgija, u prisustvu parohijana osnabričkih i nekoliko gostiju koji su došli sa strane. Na Službi Božijoj, nadležnom Episkopu su sasluživali; prota Bogdan Smiljić iz Bilefelda, đakon Aleksandar Debeljak i nadležni paroh. Usled virusne zaraze, koja je još uvek među nama, nismo slali pozivnice na adrese drugih sveštenika i ustanova, da bismo, sa manjim brojem prisutnih, što je moguće bolje, održali potrebnu distancu i ispoštovali sve mere zaštite. Iz istih razloga, nismo imali ni Vidovdansku akademiju u parohijskom domu, posvećenom Svetom knezu Lazaru kosovskom i mučenicima osnabričkim.

U podnevnim časovima posetili smo Spomen srpsko vojničko groblje i obavili opšti parastos za sve naše vojskovođe i vojnike koji su položili svoje živote za krst časni, svetu veru pravoslavnu i slobodu zlatnu, od Kosova do danas. Preosvećeni Vladika je, u kratkom slovu na vojničkom groblju, sve nas podsetio da se nalazimo na mestu gde počivaju  zemni ostaci naših duhovnih i telesnih predaka koji su doživeli svoju golgotu ovde ali koji su sačuvali svoj hrišćanski pravoslavni identitet i postali  utemeljivači ove Crkve i parohijskog života u Osnabriku i ovom delu Nemačke.  

Uprava parohije osnabričke