VIKARNI EPISKOP JOVAN, NOVOSTI

Vladika humski Jovan predstavio svoju disertaciju na Pravoslavnom bogoslovskom institutu pri Ludvig-Maksimilijan Univerzitetu u Minhenu

U sredu, 12. jula 2023. godine na poziv dr Konstantina Nikolakopulosa, profesora biblijske teologije na Pravoslavnom bogoslovskom institutu pri Ludvig-Maksimilijan Univerzitetu u Minhenu, Njegovo Preosveštenstvo Episkop humski g. Jovan, u prostorijama instituta pred uvaženim auditorijumom profesora i naučnih saradnika, održao je prezentaciju svoje doktorske disertacije objavljene u ediciji Texts and Studies (broj 26) pod nazivom Orthodox New Testament Textual Scholarship Antoniades, Lectionaries, and the Catholic Epistles, u izdavaštvu Gorgias Press. Disertacija se bavi problemom tekstualnog kriticizma i priređivanja kritičkog izdanja grčkog Novog zaveta iz pravoslavne perspektive. Nakon kraćeg opšteg uvoda, svoje izlaganje Vladika Jovan nastavio je prikazom istorijske pozadine nastanka Antonijadovog kritičkog izdanja. Veći i glavni deo prezentacije bio je posvećen osobenostima pomenutog izdanja, koje ga čine kako posebnim tako i značajnim poduhvatom na polju biblijske tekstualne kritike od strane pravoslavnog uma koji je svoje teološko obrazovanje usavršavao na prestižnim Univerzitetima u Nemačkoj. Kao epilog izlaganju upriličena je diskusija u tematskom okviru. Naučni kolektiv Pravoslavnog bogoslovskog instituta zahvalio se Vladiki Jovanu na odzivu i održanom predavanju, ocenivši obrađenu disertaciju kao značajan doprinos u smeru priređivanja jednog novog kritičkog Novog zaveta za pravoslavne.