VIDEO, EPISKOP GRIGORIJE, KABINET EPISKOPA, NOVOSTI

Završena trodnevna svepravoslavna proslava jubileja SPC u Eparhiji zapadnoameričkoj

Veličanstvena proslava 800 godina Autokefalnosti Srpske pravoslavne Crkve koja je tokom prethodnog vikenda održana u Los Anđelesu u organizaciji Eparhije zapadnoameričke, završena je Svetom arhijerejskom Liturgijom u Hramu Svetog Save u San Gabrielu, kojom je načalstvovao Arhiepsikop Amerike g-din Elpidofor (Vaseljenska Patrijaršija).

Arhiepiskopu Elpidoforu sasluživao je Mitropolit Josif iz Antiohijske patrijaršije, skupa sa Mitropolitom Savom iz Grčke američke arhiepiskopije i zajedno sa arhijerejima Srpske pravoslavne Crkve: novogračaničko-srednjezapadnoameričkim Longinom, kanadskim Mitrofanom, diseldorfsko-nemačkim Grigorijem, raško-prizrenskim Teodosijem, zapadnoameričkim Maksimom, istočnoameričkim Irinejem, bihaćko-petrovačkim Sergijem, buenosairesko-južnocentralnoameričkim Kirilom, zahumsko-hercegovačkim Dimitrijem, Episkopom stobiskim Davidom iz Ohridske Arhiepiskopije i Igumanom Manastira Hilandara arhimandritom Metodijem. Svetoj Liturgiji je molitveno prisustvovao i Arhiepiskop Petar iz Ruske pravoslavne zagranične crkve.

Hram je bio ispunjen vernim narodom, a na Svetoj Liturgiji su svojim glasovima pojali učenici Prizrenske Bogoslovije.

Kao i na Liturgiji dan ranije u istom Hramu, Episkopi su se saborno pomolili za zdravlje Patrijarha Irineja koji se trenutno nalazi na bolničkom lečenju na Vojnomedicinskoj Akademiji u Beogradu.

U svom obraćanju prisutnim Arhijerejima i vernom narodu, Arhiepiskop Elpidofor je saopštio odluku Patrijarha Vartolomeja – da Vaseljenska Patrijaršija velikom proslavom u Nikeji obeleži 8 vekova od trenutka kada je Srpskoj Crkvi dodelila Autokefalnost, te da će Njegova Svesvetost na proslavu pozvati Patrijarha srpskog sa svim Arhijerejima Srpske Pravoslavne Crkve.

više na: TV Hram