LINGEN, NOVOSTI

Slava kapele u Lingenu

U nedelju 15. novembra 2020. srpska pravoslavna parohija osnabrička proslavila je hramovnu slavu kapele Svetog arhangela Mihaila u Lingenu uz sve mere zaštite, usled pandemije koja je prisutna u celom svetu. Svetu Liturgiju služio je protojerej-stavrofor Marinko Rajak,  uz odgovaranje grupe prisutnih parohijana. Posle zaamvone molitve, osveštana su slavska znamenja, koja je pripremila ovogodišnja kuma Aleksandra Umićević, a za sledeću godinu se prijavila Mirjam Hojzler iz Papenburga. Posle molitve Gospodu, prisutni su se poslužili slavskim darovima te poželeli da iduće godine hramovnu slavu proslave u mnogo boljim uslovima. Pozdravljajući prisutni narod, nadležni paroh je između ostalog  naglasio i to, kako je divna slika malog stada Hristovog u ovom gradu, koje se svojski trudi da unapredi sabornost i održanje duhovnog života u najstarijoj bogomolji na prostoru Nemačke države.

Naime, u Lingenu, malenom gradiću, nedaleko od holandske granice, nekada je bio veliki logor, unutar koga je bilo zatočeno nekoliko stotina naših zarobljenika, a u kome danas živi još nekolicina naših porodica, koje brižno i sa puno ljubavi, čuvaju svoju svetinju i okupljaju se jednom mesečno na Službi Božijoj. U njoj je i bogoslužbeno mesto Ruske pravoslavne crkve, čiji sveštenik otac Evgenije služi tri puta mesečno . Za svaku pohvalu je međusobna hrišćanska ljubav i poštovanje Srpskog i Ruskog naroda koji se međusobno potpomažu u svakom bogougodnom delu.