ЛИНГЕН, НОВОСТИ

Слава капеле у Лингену

У недељу 15. новембра 2020. српска православна парохија оснабричка прославила је храмовну славу капеле Светог архангела Михаила у Лингену уз све мере заштите, услед пандемије која је присутна у целом свету. Свету Литургију служио је протојереј-ставрофор Маринко Рајак,  уз одговарање групе присутних парохијана. После заамвоне молитве, освештана су славска знамења, која је припремила овогодишња кума Александра Умићевић, а за следећу годину се пријавила Мирјам Хојзлер из Папенбурга. После молитве Господу, присутни су се послужили славским даровима те пожелели да идуће године храмовну славу прославе у много бољим условима. Поздрављајући присутни народ, надлежни парох је између осталог  нагласио и то, како је дивна слика малог стада Христовог у овом граду, које се својски труди да унапреди саборност и одржање духовног живота у најстаријој богомољи на простору Немачке државе.

Наиме, у Лингену, маленом градићу, недалеко од холандске границе, некада је био велики логор, унутар кога је било заточено неколико стотина наших заробљеника, а у коме данас живи још неколицина наших породица, које брижно и са пуно љубави, чувају своју светињу и окупљају се једном месечно на Служби Божијој. У њој је и богослужбено место Руске православне цркве, чији свештеник отац Евгеније служи три пута месечно . За сваку похвалу је међусобна хришћанска љубав и поштовање Српског и Руског народа који се међусобно потпомажу у сваком богоугодном делу.