LINGEN, NOVOSTI

Slava kapele u Lingenu

U nedelju 17. novembra 2019. Srpska pravoslavna parohija u Osnabriku proslavila je hramovnu slavu kapele Svetoga Arhangela Mihaila u Lingenu. U malom gradiću na severu Nemačke, u kome živi još desetak naših porodica, koje brižljivo čuvaju svoju svetinju i okupljaju se jednom mesečno u hramu. Svetom Liturgijom je načalstvovao protojerej-stavrofor Marinko Rajak a veoma lepo pojao hor Ruske pravoslavne crkve iz Osnabrika. Hram je bio ispunjen vernim narodom i decom polaznicima veronauke, Srpske dopunske škole i folklorne sekcije, koji su tokom Službe  Božije radosno čitali Simvol vere i Molitvu Gospodnju. Posle zaamvone molitve su osveštana slavska znamenja koja je pripremila ovogodišnja kuma Ana Šurbek sa unukom Tijanom a za sledeću godinu se prijavila Aleksandra Umićević iz Lingena.

Svečana i izuzetno bogata slavska trpeza je, kao i prethodnih godina, postavljena u velikoj sali restorana „Klaas“ u blizini crkve. Pozdravljajući prisutne goste, prota Marinko je naglasio kako je divna slika malog stada Hristovog u ovom gradu, koje se svojski trudi da održi i unapredi sabornost duhovnog života u najstarijoj bogomolji na prostoru ove države. Potom je pozdravio najstarijeg člana parohije Velimira Stančića, koji je napunio 88. godina i koji se već desetinama godina unazad brine za održavanje ove kapele. Uz reči blagodarnosti svim lingenskim porodicama, sveštenik Marinko zamolio je decu da otpočnu bogat kulturno-umetnički program. Deca su izvela splet folklornih igara iz raznih delova naše otadžbine i oduševila prisutne koji su se okupili da i ove godine uveličaju hramovnu slavu i da svojim domovima odnesu mnoštvo lepih utisaka.